Kájínek bude za vraždy pykat ve vězení do konce života

P l z e ň - S rachotícími řetězy na nohou včera usedl na lavici obžalovaných sedmatřicetiletý Jiří Kájínek a před vynesením verdiktu pesimisticky prohlásil: "Bude to pro mne asi tragédie." Nemýlil se. Soud ho zbavil svobody na doživotí. Spoutaný muž si vyndal po vyřčení verdiktu kapesník a utíral si potem orosené čelo. Nebylo mu nic platné, že po celou dobu procesu odmítal, že by v květnu 1993 coby nájemný vrah dvěma pistolemi zastřelil v borských serpentinách v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše.

Jeho bratra Vojtěcha, který byl druhým podnikatelovým strážcem, čtyřikrát zasáhl. Ten však masakr přežil a stal se korunním svědkem, jenž před soudem označil Kájínka za vraha. "Doživotí se uděluje jen po splnění tří podmínek, které senát v tomto případě shledal. Kájínek zabil dva lidi a jednoho postřelil, znalci připustili možnost recidivy a schopnost resocializace označili za zcela zaniklou.

Kájínek však není žádnou divokou zvěří, který by páchal násilí v afektu, ale pokud mu něco stojí v cestě k uspokojování jeho potřeb, koná promyšleně a chladnokrevně. Svou nadprůměrnou inteligenci využívá k asociálním činům," prohlásil předseda senátu Pravoslav Polák v téměř tříhodinové řeči.

Dodal, že motivem pro Kájínka nebyla jen odměna sto tisíc korun, ale i slovo, které dal příteli, a vysoké sebevědomí, že zvládne jako profesionál každou nebezpečnou situaci. Kájínka soud kromě dvojnásobné vraždy a jednoho pokusu o ni shledal vinným z maření výkonu úředního rozhodnutí a nedovoleného ozbrojování. Kájínek se totiž nevrátil do výkonu trestu, který mu byl přerušen pro dobré chování, pokusil se o útěk z vazební cely a po jeho zatčení v únoru 1994 u něj policie našla devět pistolí, tři samopaly, brokovnici a bezmála deset tisíc nábojů.

Soud potrestal šestnácti měsíci žaláře Antonína Vlasáka, který si Kájínka přes prostředníka najal, aby udělal přítrž vydírání od Štefana Jandy a jeho ozbrojenců. "Soud však tento čin neposoudil jako návod k vraždě za úplatu, jak navrhoval žalobce, ale jako návod k vydírání.

Kájínek totiž překročil rámec původní domluvy. Vlasák se rozhodl postupoval způsobem násilí proti násilí poté, co ho Janda začal vydírat kvůli nevyřízeným obchodním transakcím a co bezúspěšně hledal pomoc u policie," prohlásil Polák. Dvaadvaceti měsíci vězení soud potrestal Alexandra Hegedüsse, který pomáhal Kájínkovi na útěku, zprostředkoval kontakt mezi ním a Vlasákem. Navíc neoznámil spáchání trestného činu poté, co se dozvěděl o zastřelení Jandy a jeho boduguarda. Bývalé policisty Jiřího Kreuzera a Jana Mikeše soud zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele, neboť neshledal, že by při vyšetřování ovlivňovali svědky. "Doživotní trest jsem tak trochu očekával. Počkáme si na písemné zdůvodnění rozsudku a pak se zřejmě odvoláme," uvedl Kájínkův obhájce Jaroslav Bárta. 
 


Video