Kajícný Terminátor věří, že vyhraje

  • 2
Arnold Schwarzenegger se za pár dní může stát následovníkem Ronalda Reagana. Pokud vyhraje v úterních guvernérských volbách v Kalifornii, bude další hvězdou showbyznysu, která se prosadila v politice. A zatím k tomu směřuje.

Narazil však na velké problémy z vlastní minulosti - prý kdysi byl obdivovatelem Hitlera, a navíc se objevila svědectví několika žen, že je sexuálně obtěžoval.

Ke svým údajným obdivným výrokům na adresu Hitlera prohlásil, že si na nic takového nepamatuje, za obtěžování žen a své leckdy nevhodné chování vůči nim se Schwarzenegger veřejně omluvil.

Přesto poslední průzkumy dávají hvězdě akčních filmů, která kandiduje za Bushovy republikány, veliké naděje. Schwarzenegger přesvědčivě vede nad svým největším soupeřem, demokratickým kandidátem Cruzem Bustamantem, zhruba o deset procent hlasů a prohlašuje: "Jsem připraven převzít úřad guvernéra."

Dokonce už představil desetibodový program, podle kterého se bude řídit prvních sto dní po vítězství.

Oč vlastně ve volbách běží? A proč jim věnují takovou pozornost i lidé ve vzdáleném New Yorku nebo v hlavním městě Washingtonu? Kalifornie je nejlidnatější a také nejbohatší stát v celých USA.

Samotná Kalifornie by se se svou ekonomickou výkonností mohla zařadit do klubu G7, který sdružuje sedm největších ekonomických velmocí planety. A guvernér má v Kalifornii velké pravomoci, podobně jako je tomu u prezidenta USA.

Jde tedy o výraznou mocenskou zkoušku před příštími prezidentskými volbami, v nichž bude na podzim obhajovat své křeslo George W. Bush. Úterní volby jsou navíc poněkud netypické. Bude se totiž nejprve rozhodovat o odvolání stávajícího demokratického guvernéra Graye Davise, kterému odpůrci vyčítají, že nezvládá boj s ekonomickými potížemi, v nichž se stát ocitl.

Pokud guvernér padne a průzkumy tomu nasvědčují, většina voličů jej už nechce - bude zároveň zvolen nový. A právě představitel Terminátora má největší šanci. Průzkumy říkají, že legendárnímu Arnoldovi dá hlas čtyřicet procent voličů, zatímco jeho největší protikandidát Bustamante získá zhruba třicet procent.

Jednoznačné tažení Terminátora do guvernérského úřadu aktivizuje jeho protivníky. Největším problémem pro akčního hrdinu však nakonec nemusí být zvučná jména protivníků, ale stíny vlastní minulosti.

Ve čtvrtek televize ABC zveřejnila úryvky z rozhovoru, který údajně Schwarzenegger poskytl v roce 1975. Na dotaz, jaké jsou jeho vzory, prý odpověděl: "Obdivoval jsem například Hitlera, protože z malého člověka takřka bez vzdělání se dostal k moci. Obdivuji ho, že byl takový skvělý řečník..." citovala jeho údajná slova ABC.

Ve čtvrtek přišel další útok. Deník Los Angeles Times totiž zveřejnil výpovědi šesti žen, které si stěžují na to, že je filmový herec v minulosti sexuálně obtěžoval.

"Nepamatuji si, že bych něco takového řekl, protože jsem vždy nenáviděl, co představoval Hitler a celá filozofie nacismu," reagoval Schwarzenegger na informace televize ABC. K obvinění z obtěžování žen nejprve tvrdil, že jde o špinavý politický boj.

Ale pak vše přiznal a omluvil se. "Ano, choval jsem se špatně. Dělal jsem věci, které nebyly správné. Těm, které jsem obtěžoval, chci říci, že je mi to moc líto a že se omlouvám," řekl Schwarzenegger. "Pokud budu guvernérem, chci všem ženám dokázat, že pro ně budu pravým šampionem. Doufám, že tu příležitost dostanu." To ukáže volební úterý.

Indiáni, auta a Arnold 

Arnold Schwarzenegger má ve svém boji o křeslo guvernéra ve státě Kalifornie vedle vlivných demokratů, svého nemravného chování k ženám a možná mladického a nanejvýš nevhodného obdivu k Hitlerovi ještě jednoho vážného soupeře. Jsou jím indiánské kmeny v Kalifornii.

Ty již investovaly v přepočtu téměř čtyři sta milionů korun do kampaně Schwarzeneggerových oponentů, aby mu zabránily usednout do guvernérského křesla. Indiánské peníze plynuly zejména na volební kampaň nynějšímu viceguvernérovi státu Cruzovi Bustamantemu, kandidátovi demokratů.

Důvod je ryze ekonomický. Indiáni totiž podle patnáct let starého zákona mohou v tzv. indiánských rezervacích provozovat kasina, která nepodléhají státní regulaci. A právě tato kasina chce republikánský kandidát Schwarzenegger zdanit, aby vylepšil skomírající rozpočet Kalifornie.

Indiánské spolky se proto snaží všemi silami zabránit představiteli Terminátora ve volebním vítězství, a staly se tak vůbec největšími dárci dosud nejdražší guvernérské kampaně v dějinách USA.

Na druhou stranu mnozí Kaliforňané chtějí Schwarzeneggera volit z jednoho prostého důvodu. Kvůli svým autům. Ta považují jako všichni Američané za naprosto nezbytná. Stávající guvernér totiž v červnu, aby zaplnil zchudlý rozpočet státu, prosadil ztrojnásobení daně z provozu motorových vozidel. A to Kaliforňany pěkně rozčililo. Arnold Schwarzenegger jim proto slibuje, že vrátí daň tam, kde byla před zdražením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue