Bývalý ředitel NBÚ přiznává, že politici chtěli ovlivňovat bezpečnostní prověrky.

Bývalý ředitel NBÚ přiznává, že politici chtěli ovlivňovat bezpečnostní prověrky. | foto: David Neff

Kadlec: Politici dělali nátlak kvůli prověrkám od NBÚ

  • 470
Bývalý ředitel Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec je přesvědčen, že ministr zemědělství Jan Mládek, který v minulosti nezískal prověrku NBÚ, je vážným bezpečnostním rizikem pro stát. Kadlec navíc v rozhovoru pro MF DNES vůbec poprvé připustil, že na něj politici vyvíjeli při vydávání bezpečnostních prověrek nátlak.

Minulý týden vyšlo najevo, že ministr Jan Mládek neprošel v roce 2001 prověrkou NBÚ. Ale premiér to zlehčuje a tvrdí, že to není žádný problém. Co tomu říkáte?
Nemohu mluvit o detailech prověrky pana Mládka, ale jestli někdo neprojde bezpečnostní prověrkou, tak všude na světě to představuje bezpečnostní riziko.
 
Co by se teď mělo stát, když se ukázalo, že máme ve vládě ministra, který byl před pěti lety prohlášen za bezpečnostní riziko?
Odpovím nepřímo. Někdy v devadesátých letech jeden starý členský stát NATO zjistil, že jeden z kandidátů na post ministra je bývalým agentem československé rozvědky. Ministra z něho samozřejmě neudělali. Věděli, že je to neuvěřitelné bezpečnostní riziko.

Co tím chcete říct?
Člověk, který neprojde bezpečnostní prověrkou, je riziko a nikde na světě by se takový člověk ministrem nestal.
 
Na bezpečnostní problém u Mládka se přišlo díky tomu, že byl náměstkem, protože ten prověrku potřebuje. Nyní jako ministr ji však podle zákona mít nemusí. Neukazuje tento případ na to, že by měli být prověřováni i ministři?
To je na rozhodnutí politiků. V některých státech světa třeba probíhá alespoň jakýsi bezpečnostní screening kandidátů na ministra, aby nedošlo k nějakému politickému skandálu, kdyby se náhodou zjistilo, že ministr byl agentem nebo že kdysi dávno
už jednou prověrkou neprošel. Ale v každém státě to funguje jinak.
 
Byl jste ředitelem NBÚ v letech 1998 až 2003. Setkal jste se někdy s tím, že na vás byl vyvíjen nátlak, abyste nějakou prověrku udělil, či naopak neudělil?
To je složitá otázka. NBÚ vznikl na zelené louce, bez peněz, bez budovy, bez lidí. Když země vstupovala do NATO, nebyl nikdo prověřen. Dostávali jsme desítky tisíc žádostí o prověření. A tehdy byl gigantický tlak od řady ministrů, aby byl ten či onen kandidát na náměstka nebo diplomata prověřen. My jsme nevěděli, jak z toho ven. Ten systém to nebyl schopen pohltit. Bylo to jako kdyby skončila platnost řidičských průkazů a všichni lidé by si potřebovali udělat autoškolu. Hned to nešlo vyřídit všem, trvalo by to léta.
 
Ale to byl tlak "jen" na urychlení prověrky. Já myslel, zda na vás někdo vyvíjel nátlak, aby někdo prověrku dostal, nebo naopak nedostal?
I takové tlaky jsem zaznamenal.
 
Můžete být konkrétní? Byly to tlaky od politiků?
To mohu potvrdit. Ale konkrétní být nemohu.
 
Jakých lidí se to týkalo? Nebylo to právě i v případě pana Mládka?
Nebudu hovořit o konkrétních osobách, ale občas jsem byl vystaven konkrétnímu tlaku a bylo mi něco naznačováno. Ale dokázal jsem si s tím poradit. Přiznávám, že jeden případ mě dost vykolejil. Ten tlak na mou osobu byl enormní, ale i v tomto případě mám svědomí čisté.
 
Jaký to byl případ?
Nemohu být konkrétní. Nezlobte se. Jsem vázán mlčenlivostí.
 
Když na vás někdo "tlačil", oznámil jste to někomu?
Někdy jsem o tom udělal záznam a založil to do spisu té prověřované osoby. Ale komu jsem si měl vlastně stěžovat? Byly to většinou debaty z očí do očí. Těžko bych to tomu člověku dokazoval.
 
Řekl jste o těch tlacích někdy svému nadřízenému, tedy premiérovi?
V jednom případě ano.
 
Ptal se vás někdy – ať to byl premiér Gross nebo Paroubek – jestli má Mládek problémy s prověrkou NBÚ? Nebo jste snad vy sám někdy o tom tyto premiéry informoval?
To nebudu komentovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video