Portrét Muammara Kaddáfího v troskách rozbombardovaného domu v Tripolisu (21. května 2011)

Portrét Muammara Kaddáfího v troskách rozbombardovaného domu v Tripolisu (21. května 2011) | foto: AP

Kaddáfího zločiny nesmí zůstat bez trestu, shodli se evropští ministři

  • 190
Šéfové diplomacií zemí EU ostře odsoudili režim libyjského vůdce Muammara Kaddáfího s tím, že jeho "zločiny proti lidskosti" nemohou zůstat bez trestu. Oznámili také, že chtějí rozšířit sankce proti Sýrii v reakci na prohlubování násilí vůči odpůrcům tamější vlády.

"Čas není na Kaddáfího straně. Ztratil veškerou legitimitu na to, aby zůstával u moci," sdělili zástupci EU v Lucemburku a vyzvali Kaddáfího zastánce, aby se od něho distancovali.

Unie navíc zesílila sankce proti libyjskému vládnímu režimu. Zařadila totiž šestici Kaddáfím kontrolovaných přístavů na listinu institucí se zmraženými aktivy. O jaké přístavy jde, ministři nezveřejnili.

Evropští ministři zahraničí také v prohlášení vyjádřili znepokojení nad humanitární situací v zemi, zejména v městě Misuráta a v západních horách, a zdůraznili, že charitativní organizace působící v oblasti by měly mít bezodkladně zajištěný volný průchod po celém libyjském území.

A znovu také nabídli možnost zajištění dodávek humanitární pomoci a přísunu vojenských sil Unie, pokud o to OSN požádá. Ta o to zatím zájem ale neprojevila.

Lucemburská jednání se týkala i Sýrie, kterou rovněž už několik měsíců zmítají krvavé nepokoje. Ministři vyslali do Damašku varování, že Unie "aktivně připravuje rozšíření restriktivních opatření" proti dalším činitelům a institucím syrského vládnoucího režimu. O konkrétních krocích tohoto záměru má být rozhodnuto v průběhu týdne.

"Prezident Bašár Asad musí buď režim reformovat, nebo odejít z funkce," prohlásil britský ministr zahraničí William Hague. V Sýrii podle opozice přišlo od března o život přes 1 400 lidí a dalších 10 tisíc skončilo ve vězení.

Ne všichni věří úspěchu kroků Unie

Ovšem kupříkladu šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg si od případných dalších kroků EU vůči Sýrii moc neslibuje. "Budeme něco dělat, ale já osobně mám pochyby, že by to mělo veliký účinek nebo výsledek. Prostě mocenská situace je tam taková, jaká je," řekl.

Unie už teď některým syrským předákům zakázala jezdit do zemí evropské sedmadvacítky a také jim v EU zmrazila jejich finanční aktiva v zemích. Unie by chtěla, aby byli do země vpuštěni mezinárodní pozorovatelé, kteří by sledovali vývoj situace a mohli potvrdit údajné brutální zásahy vůči běžným lidem.

"Každému je jasné, že dokud syrský režim nedokončí své bojovné akce, tak mnoho pozorovatelů tam nenechá, to je nám naprosto jasné," řekl ale Schwarzenberg. "Nicméně v poloze, kde Sýrie je, to velké výsledky nebude mít, poněvadž má sousedy, kteří mají zájem na dobrých vztazích se Sýrií," uvedl k možnosti sankcí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video