Exploze po spojeneckém náletu poblíž libyjského města Tažúrá.

Exploze po spojeneckém náletu poblíž libyjského města Tažúrá. | foto: AP

Kaddáfího jednotky ženou povstalce na východ, dobyly přístav Rás Lanúf

  • 430
Tažení povstalců na západ se zadrhlo. Kaddáfího jednotky dopoledne udeřily na ropný přístav Rás Lanúf raketami a vyhnaly vzbouřence z města. Povstalci utekli až k městu Briga a dále ustupují.

"Kaddáfího síly nás zasáhly silnou raketovou palbou. Vstoupily do Rás Lanúfu," citovala agentura Reuters jednoho z ustupujících vzbouřenců. Vzbouřenci podle očitých svědků utekli na východ k městu Briga, které je vzdáleno 60 kilometrů. Část z nich se ale stahuje až k Adžedábíji.

Češi podporují zásah v Libyi

Podle průzkumu SANEP sledují situaci v Libyi více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyřiačtyřicet procent dotázaných si myslí, že je situace natolik vážná, že vyžaduje letecký zásah. S přijetím rezoluce OSN, která umožnila vojenské akce na podporu civilistů, souhlasí necelá polovina Čechů. Čtyřiapadesát procent dotázaných je však proti tomu, aby Česko, byť člen NATO, jakýmkoli způsobem podpořilo vojenskou kampaň. Sedmdesát procent Čechů se pak staví proti přímé účasti své země ve vojenských akcích na území Libye vedených proti Muammarovi Kaddáfímu.

zdroj: ČTK

"Boje nyní probíhají v Brize a dalším bodem obrany bude Adžedábíjá," řekl vojenský mluvčí rebelů Ahmed Bání. "Potřebujeme zbraně, které bychom mohli použít proti Kaddáfího tankům a dělostřelectvu," volal po pomoci Západu.

V oblasti Rás Lanúfu bylo po ústupu vzbouřenců slyšet letadla a výbuchy. Původ těchto výbuchů je však nejasný a zatím ani neexistují oficiální zprávy, že by spojenci podnikli další nálety na vojenské cíle.

Vládní síly také palbou z tanků a raketami opět zaútočily na město Misuráta, které leží východně od Kaddáfího bašty Tripolisu, uvedli bez dalšího upřesnění místní vzbouřenci. Při podobném útoku přišlo v úterý o život podle lékařů městské nemocnice 18 lidí.

Povstalci v Misurátě ale uvedli, že Kaddáfího síly zastavily blokádu zdejšího přístavu. Znovu sem tak mohou připlouvat lodě, které dovážejí do města humanitární pomoc a evakuují raněné.

Povstalci postupovali jen za pomoci náletů

Rás Lanúf, kde je důležitá rafinerie, padl do rukou rebelů 27. března, kdy vzbouřenci za pomoci úderů zahraničních vzdušných sil úspěšně zatlačovali Kaddáfího jednotky na západ.

V posledních dnech však vládní síly přešly do protiútoku a zatím úspěšně postupují na východ. Vzbouřenci nejsou dostatečně vyzbrojeni a některé země jako Francie a USA začaly uvažovat o tom, že by libyjské opozici mohly poskytovat zbraně.

Mapa

Kde se v Libyi bojuje

mapka - Kde se v Libyi bojuje

Proti tomu se ve středu postavila Itálie. Podle Říma by se jednalo o krajní řešení, které by rozdělilo mezinárodní společenství. Londýn oznámil, že vyhostil ze země pět libyjských diplomatů s odůvodněním, že by s ohledem na současné Kaddáfího chování mohli představovat pro zemi bezpečnostní riziko.

Humanitární organizace uvedly, že je stále více znepokojuje nedostatek vody, jídla a zdravotních potřeb ve městech jako Misuráta, která jsou obležená Kaddáfího silami a odříznuta od zásobování. Podle odborníků OSN se v tíživé situaci ocitly tisíce rodin.

OSN rovněž uvedla, že od počátku občanské války uteklo z Libye téměř 400 tisíc lidí. Většina uprchlíků zamířila přes hranice do Tuniska a Egypta, tento týden ale začali běženci prchat i přímo do Evropy. Podle OSN překonalo Středozemní moře asi 2 000 libyjských uprchlíků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video