Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí po setkání s představiteli Africké unie (10. dubna 2011)

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí po setkání s představiteli Africké unie (10. dubna 2011) | foto: AP

Kaddáfí chce příměří, opozice mu ale nevěří a vyjednávání odmítla

  • 373
Muammar Kaddáfí se v sobotu ráno nechal slyšet, že je stále připravený uzavřít mír. Pokud NATO útoky na Libyi zastaví, je libyjský vůdce připraven jednat, řekl pro televizi ABC Tripolis. To ale odmítá NATO i opozice. Podle ní není Kaddáfí důvěryhodný partner k jednání.

Živý televizní přenos byl vysílán v sobotu časně ráno. Těmito slovy Kaddáfí vyzval síly NATO k ukončení leteckých útoků na Libyi a dodal: "Pojďme jednat."

Opozice ale jeho výzvy k příměří odmítá. Nevěří, že by se s ním dalo dohodnout. Zastavit útoky odmítlo také NATO. Požaduje, aby Kaddáfí nejdříve přestal ohrožovat civilisty.

Z povstání v zemi obvinil Kaddáfí cizí síly a žoldnéře. "Nemůžeme bojovat jeden proti druhému. Jsme jedna rodina," uvedl v televizi.

Jeho poslední projev byl mírnější, narozdíl od předchozích totiž neoznačil povstalce za krysy a vyzval je, aby složili zbraně. "Libyjci nesmějí bojovat proti sobě," vzkázal.

Zároveň varoval, že ho žádná síla nedonutí, aby opustil zemi. "Neopustím svoji zemi a nikdo mi nemůže říci, abych za ni nebojoval," řekl v projevu, který trval 80 minut. Kaddáfí odmítl masové útoky na civilisty a vyzval NATO, aby mu ukázalo tisíc lidí, kteří byli v konfliktu zabiti.

"My jsme na ně neútočili ani jsme nepřekročili moře, proč oni na nás útočí?" řekl Kaddáfí s poukazem na evropské země zapojené do leteckých útoků. "Pojďme jednat. Brána k míru je otevřená," cituje jeho slova Reuters.

I kdyby mocnosti NATO neměly zájem na jednání, libyjský lid se nevzdá a bude podle jeho slov chtít zemřít v odporu proti "teroristickým útokům". Varoval NATO, že jeho síly zahynou, pokud zahájí pozemní invazi. "Buďto svobodu nebo smrt. Nevzdáme se. Nemáme strach." Libyjská televize po vysílání uvedla, že letouny NATO během Kaddáfího projevu bombardovaly místa blízko budovy televize.

Libyjský režim už v pátek před Kaddáfího projevem vyzval povstalce v Misurátě, aby se do čtyř dnů vzdali. Za to jim byla slíbena beztrestnost. Režim varoval, že zaútočí na každou loď, která do přístavu tohoto města vjede. Misuráta je již dva měsíce obléhána Kaddáfího jednotkami a je dějištěm těžkých bojů.

"Jsme jediní, kteří se nebojí míru"

Mluvčí vlády Músá Ibrahím na tiskové konferenci v Tripolisu oznámil, že ministerstvo spravedlnosti vyzývá "všechny ozbrojené skupiny v Misurátě, aby odevzdaly zbraně výměnou za amnestii", nabídka prý platí do 3. května. Dodal, že armáda vyřadila z provozu tento přístav, který je jedinou zásobovací cestou. Nyní se budou potraviny dopravovat do Libye po souši a pod dohledem armády, řekl.

NATO uvedlo, že ale nemá žádné důkazy, které by podpořily páteční prohlášení libyjské vlády, že dostala přístavní město Misuráta pod kontrolu. "Pečlivě monitorujeme situaci kolem Misuráty a protivládní síly stále rozšiřují svoje území kolem města," uvedlo NATO a dodalo, že tvrzení Tripolisu neodpovídá současné situaci.

Libyjská vláda podle mluvčího vysílá delegace do Evropy, Asie a Latinské Ameriky, aby prosadily konec konfliktu v Libyi. "My jsme jediní, kdo se nebojí míru," řekl Ibrahím novinářům. Připustil také, že vládní jednotky překročily hranice do Tuniska, ale na Tunisany nestřílely a vrátily se zpět.

Ibrahím řekl, že Libye a Tunisko spolupracují a snaží se předejít katastrofě na hranicích. Obvinil povstalce, že narušují hranice. Ozbrojené skupiny se podle něj snaží zasévat rozbroje mezi Tuniskem a Libyí a vytvořit humanitární krizi v oblasti, aby se mohl ospravedlnit zásah NATO.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video