Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí | foto: Reuters

Kaddáfí si od Švýcarska vydobyl omluvu a odškodnění

  • 18
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí zaznamenal úspěch na úkor zemí schengenského prostoru. Od Švýcarska si vydíráním vynutil omluvu za otištění snímků svého zatčeného syna Hannibala a díky Itálii se opět může pohybovat po Evropě.

Hannibal Kaddáfí byl v září 2008 zatčen ve Švýcarsku za to, že týral sloužící. Ve vězení byl jen pár dní, než jej Švýcarsko poslalo domů. Jediným trestem byla ostuda, kterou své rodině udělal. Jeho snímky pořízené policií po zatčení se totiž objevily na titulní straně deníku Tribune de Geneve.

Až potud to bylo pochybení jednoho člověka. Pak se z celé věci stala diplomatická válka obřích rozměrů, kterou se chce libyjský vůdce pomstít. A vyhrává jednu bitvu za druhou. Tím, že zajala a uvěznila dva švýcarské občany, dokázala Libye přinutit prezidenta Švýcarska, aby do země přijel a omluvil se. Slib, který dostal od Kaddáfího, že oba muže poté propustí, jaksi vyšuměl.

V únoru přestala Libye vydávat víza občanům 25 evropských států, které patří do schengenského prostoru, údajně v odvetě za to, že Švýcarsko sestavilo seznam 188 Libyjců, jimž nebude vydávat víza. Je prý mezi nimi i Kaddáfí s rodinou.

Několik dnů nato vyzval Kaddáfí k džihádu proti Švýcarsku. Reagoval tak na listopadové referendum, v němž většina švýcarských voličů podpořila zákaz stavby minaretů u mešit.

Když si mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley tuto výzvu troufl komentovat, sklidily kritiku i Spojené státy. A i mluvčí Crowley se za svá slova omluvil.

Kaddáfí se však může pyšnit i novějšími vítězstvími. Včera přinesly švýcarské deníky zprávu, že se kanton Ženeva nejen omluvil za to, že zveřejnil snímky Kaddáfího syna, ale že také Libyi zaplatí odškodnění. Jak vysoké, není známo. Libye však žádala v přepočtu1,7 milionu českých korun.

Libye tak dostala omluvy, navíc dostane i peníze. Odstranění seznamu lidí, kteří nesmějí cestovat do Schengenu, je jen otázkou času.

I když koho zajímá nějaký seznam. Pro "Libyjce ze seznamu" se stačí dostat do kterékoliv země Schengenu a pak už mohou volně putovat všemi zeměmi zapojenými do systému. Tedy i Švýcarskem.
A oním slabým článkem schengenského systému je, jak se ukázalo, Itálie.

Italský ministr zahraničí oznámil, že 5. dubna začnou platit nová pravidla pro získání víz. Italové tak umožňují Libyjcům obejít zákaz Švýcarů.

Proč Itálie pomáhá zemi, která k prosazení svého používá věznění Evropanů (jeden ze Švýcarů je stále ještě zadržován v Libyi) jako výhrůžky? "Libye je pro Itálii jeden z nejdůležitějších mimoevropských obchodních partnerů," vysvětlil jednoduchý důvod švýcarskému listu news.ch odborník na Libyi Henning Sievert.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video