Muammar Kaddáfí před základnou Báb al-Azizíja v Tripolisu na snímku z dubna

Muammar Kaddáfí před základnou Báb al-Azizíja v Tripolisu na snímku z dubna 2011. | foto: Reuters

Kaddáfí se může skrývat v bunkru i v cizině, čeká ho soud, azyl či smrt

  • 195
Smyčka kolem Muammara Kadáfího se stáhla, rebelové dobyli Tripolis. Nevypočitatelný plukovník jim ale uniká. Povstalci dobývají jeho základnu Báb al-Azízíja a doufají, že je tam. Jaký osud ho může stihnout? Scénářů je několik, od azylu v tropech přes soud v Haagu až po smrt.

V tuto chvíli nelze nic potvrdit ani vyvrátit. Množí se jen spekulace. Hlas plukovníka sice promlouval v neděli z libyjské státní televize, kde byl ale záznam pořízen, není jasné. Dlouholetý vládce severoafrické země by mohl už být v Alžírsku, alespoň podle jednoho z mluvčích libyjských povstalců.

Nebo také mohl prchnout do Čadu. "To jsou jediné dvě sousední země, které mu poskytovaly podporu," prohlásil zástupce povstalecké Přechodné národní rady Guma El-Gamáty s tím, že plukovník by ale také mohl být stále v Tripolisu.

Korespondent televize al-Arabíja uvedl, že až dosud nepolapitelný Kaddáfí je v tripolské nemocnici Tajura-Cardiac hospital. Neví se však, jestli se podrobuje léčbě, nebo tam pouze vyhledal úkryt.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného diplomata zase tvrdí, že by se excentrický despota mohl schovávat v útrobách své vojenské základny Báb al-Azízíja na jihu metropole, která je Kaddáfího řídicím centrem a velitelským můstkem. Zbytky plukovníkových věrných brání jeho rezidenci zuby nehty, na místo se sjely i vládní tanky.

Střely NATO dopadly jen pár metrů od dětského hřiště v Kaddáfího rezidenci
Poničená budova uvnitř Kaddáfího tripolského komplexu

Základna o rozloze asi šesti kilometrů čtverečních leží na strategickém místě s dostupností k vládním budovám v centru  i na letiště. Kromě budov poskytuje plukovníkovi úkryt i v podzemí, které je pod základnou provrtané tunely a bunkry. A právě v nich by se podle rebelů Kaddáfí mohl ukrývat.

Základna se stala cílem leteckých úderů během povstání, kdy ji pravidelně bombardovaly letouny NATO. Terčem bombardování ale byla i v roce 1986, kdy takto Spojené státy pod velením Ronalda Reagana odpověděly na teroristický útok na berlínské diskotéce, za nímž měl být Tripolis.

Pád Tripolisu

Povstalci ovládli velkou část města v neděli. Zajali dva Kaddáfího syny Sajfa Isláma a Muhammada. Boje ve městě ale neskončily. "Situace není stabilní. Všude se ozývá střelba," popsal představitel povstalců, který se představil jako Abdulrahman. Rebelům dle něj činí obtíže Kaddáfího odstřelovači rozesetí po městě.

Skončí Kaddáfí jako Hitler?

Jaká budoucnost tedy čeká Muammara Kaddáfího? Bývalí spolupracovníci devětašedesátiletého plukovníka se už dříve nechali slyšet, že Kaddáfí raději zvolí dobrovolný odchod ze života, než aby padl do rukou vítězným rebelům. "Skončí jako Hitler, spáchá sebevraždu. To není něco, co si jenom myslím, jsem si tím na sto procent jistý," prohlásil v únoru exministr spravedlnosti a současný šéf povstalecké přechodné vlády Mustafá Džalíl.

Jiní povstalci tyto spekulace ale nyní odmítají. Bývalý předseda Kaddáfího vlády Abdesalám Džalúd, který zavčas prchl do Itálie, tvrdí, že Kaddáfí nemá dostatek odvahy, aby spáchal sebevraždu. O ránu z milosti prý spíš požádá někoho z pobočníků.

Poté, co rebelové ovládli většinu metropole, objevily se zvěsti, že pro Kaddáfího a jeho blízké přilétla dvě letadla z Jihoafrické republiky. JAR nicméně odmítla, že by se na údajném despotově útěku jakkoliv podílela.

Zimbabwe, Venezuela nebo Haag?

Západ se po azylu pro Kaddáfího poohlížel od eskalace konfliktu v polovině března. Diktátor si za čtyři desetiletí u moci nadělal spoustu nepřátel, mezi světovými diktátory si ale našel i pár spojenců. Například prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho.

Kaddáfí jako upír. Povstalecké graffiti v Zlintánu (6. srpna 2011)

Vláda sedmaosmdesátiletého Mugabeho se ale pomalu chýlí ke konci, a tak se nabízí spíše Venezuela, jejíž prezident Hugo Chávez udržoval s Kaddáfím vřelé vztahy. Houževnatý beduín by mohl strávit stáří také v Saúdské Arábii, kde se skrývá svržený tuniský autokrat Zín Abidín bin Alí, nebo v Ugandě.

Při všech těchto úvahách ale nesmíme zapomínat na fakt, že na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské tajné služby Abdalláha Sanúsího vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC). Tribunál sídlící v nizozemském v Haagu je viní ze zločinů proti lidskosti.

O vydání Sajfa Isláma, kterého povstalci v pondělí zajali, už jedná žalobce ICC Luis Moreno-Ocampo. Autoritu ICC ale podkopává fakt, že ho řada států neuznává, včetně mocností, jako jsou Spojené státy, Rusko nebo Čína. Z řad rebelů se už ale také ozývají hlasy, že Kaddáfího do Haagu nevydají a rozsudek nad ním vynesou libyjské soudy.

MAPA: Centrum Tripolisu
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video