Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)

Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Jdeme do města a nebudeme mít slitování, vzkázal Kaddáfí do Benghází

  • 359
Jednotky libyjského diktátora Muammara Kaddáfího bojují o přístup do bašty rebelů Benghází. Vládní vojáci prý postoupili na předměstí druhého největšího libyjského města, na které podle povstalců udeřilo i diktátorovo letectvo. Útok na samotné město chce Kaddáfí zahájit ještě dnes večer. Rebelům vzkázal, že jeho jednotky nebudou mít slitování.

Podle mluvčího rebelů Mustafy Gherianího už během dne dopadly bomby na letiště a další místa na předměstích milionového města, své cíle ale prý minuly. Svědkové zaslechli exploze a zvuky nízko přelétávajících letadel, uvedla BBC.

Pokud by se potvrdily zprávy státních médií o postupu Kaddáfího jednotek, byly by to první ozbrojené střety v okolí města, kde před měsícem vypuklo povstání proti osmašedesátiletému plukovníkovi. Ve středu postup Kaddáfího vojáků na východ země zpomalila bitva o Adžedábíju.

Útok na samotné Benghází chce Kaddáfí zahájit ještě během dnešního večera a noci. Libyjský vůdce to obyvatelům města vzkázal ve zvláštním projevu s tím, že jeho jednotky nebudou mít slitování.

"Připravte se, přijdeme dnes večer. Vyženeme z Benghází zrádce. S tou maškarádou je potřeba skončit," prohlásil Kaddáfí.

Povstalcům, kteří složí zbraně, však slíbil milost. Benghází podle Kaddáfího čekají rozsáhlé domovní prohlídky. Lidé, u kterých vojáci nenajdou žádné zbraně, se ale prý nemají čeho bát.

Předák rebelů v Benghází prohlásil, že jeho bojovníci zůstanou pevní a nenechají se odradit Kaddáfího výhrůžkami. Podle agentury Reuters se na hlavním náměstí v Benghází shromáždily tisíce Kaddáfího odpůrců, v rukou svírají prapory a zpívají.

Podle televize al-Arabíja při bojích o strategické město na pobřeží Středozemního moře zahynulo třicet lidí. Kaddáfího režim dal povstalcům v Benghází do středečního večera ultimátum, aby se vzdali. Diktátor, který se u moci drží už 42 let, je přesvědčen, že Benghází získá bez boje. Libyjská armáda prý od neděle zastaví bojové operace, aby dala rebelům příležitost složit zbraně.

Ofenziva u Misuráty

Na útok Kaddáfího vojsk se připravují i obyvatelé města Misuráta, poslední povstalecké bašty na západě země. Režimní jednotky pobřežní město přes noc ostřelovaly z děl a podle vládního mluvčího se Kaddáfího síly třistatisícového města ležícího přibližně 200 kilometrů od Tripolisu do pátku opět zmocní.

Kaddáfího jednotky v libyjské poušti (16. března 2011)
Kaddáfího jednotky v libyjské poušti (16. března 2011)

Zástupce libyjského vyslance při OSN, který na začátku nepokojů přešel k opozici, ve středu prohlásil, že svět má deset hodin na to, aby libyjskému odboji pomohl.

Rada bezpečnosti OSN by měla ještě dnes hlasovat o rezoluci o zřízení bezletové zóny nad Libyí. V případě schválení rezoluce by mohla britská, francouzská a možná i americká letadla zabezpečit nebe nad Bengházím. Libyjské ministerstvo obrany několik hodin před hlasováním varovalo před jakoukoli zahraniční vojenskou intervencí a pohrozilo odvetnými útoky na civilní i vojenské cíle.

"Jakákoli zahraniční vojenská operace proti Libyi vystaví veškerou vzdušnou a námořní dopravu ve Středomoří nebezpečí. Jakýkoli pohyblivý civilní nebo vojenský objekt se stane terčem libyjské protiofenzívy," citovala agentura AFP mluvčího libyjského ministerstva zahraničí.

Podle něj by rezoluce OSN byla protizákonná a nemorální. "Je to ozbrojené povstání. Proti tomu by bojovala každá země," prohlásil.

Návrh na rezoluci podaly Británie, Francie a Libanon. Ke schválení jsou zapotřebí hlasy devíti z patnácti členů Rady, přičemž nesmí přijít veto nikoho z pěti stálých členů. Z těch se k bezletové zóně staví odmítavě nebo chladně Čína a Rusko, které předložilo vlastní návrh rezoluce. Návrh rezoluce předpokládá vytvoření bezletové zóny a "potřebné kroky k ochraně civilistů". Vylučuje ale "okupační akci".

Washington zvažuje letecké údery

Podle ČTK dosavadní zdrženlivý kurz zřejmě ostře změnil Washington. USA nyní prý chtějí, aby RB OSN schválila i letecké údery na libyjské tanky a těžké dělostřelectvo.

"Je důležité uznat to, co vojenští experti ve světě vědí, tedy že bezletová zóna vyžaduje určité akce na ochranu letadel a pilotů, včetně bombardování cílů, jako je libyjský obranný systém," nepřímo potvrdila slova nejmenovaných amerických činitelů americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Proti zavedení letové ochrany hovoří fakt, že libyjská armáda proti povstalcům používá hlavně dělostřelectvo, tanky a další pozemní síly, takže cizí hlídkující letadla zabíjení civilistů nezabrání.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video