Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)

Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kaddáfí postupuje na východ, rebelové žádají Západ o taktické údery

  • 628
Jednotky libyjského diktátora Muammara Kaddáfího postupují na východ k přístavu Rás Lanúf, který drží povstalci. Letectvo ropný terminál bombardovalo a rebelové žádají Západ, aby jim v boji proti vládním jednotkám pomohl taktickými údery ze vzduchu.

Kaddáfího jednotky zahájily protiútok a zamířily k ropnému terminálu Rás Lanúf. Opět ovládly město Bin Džavád a ráno zahájily postup na východ po strategické silnici podél pobřeží Středozemního moře.

Přístav Rás Lanúf je vzdálený asi 60 kilometrů východně od Bin Džavádu. Na město podle BBC zaútočilo letectvo, rebelové odpověděli palbou z protiletadlových děl. Desítky obyvatel města prý před Kaddáfího vojáky prchly.

PODÍVEJTE SE:

Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)
Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)
Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)
Odpůrci libyjského režimu ve městě Benghází. (6. března 2011)

na snímky fotoreportéra MF DNES

"Jel jsem do Bin Džavádu a asi 20 kilometrů před městem jsem viděl Kaddáfího síly: velký náklaďák a vojenská vozidla, která pomalu jela naším směrem," popsal situaci řidič Ahmed al-Araíbí.

Z města ráno odjeli všichni zahraniční novináři. Personál největšího hotelu ve městě jim oznámil, že nemůže zaručit jejich bezpečí. Když se někteří z novinářů později vrátili, byli už všichni zaměstnanci hotelu pryč. Kávu jim roznášeli ozbrojení rebelové.

"Slyšeli jsme, že naše pozice budou bombardovat, tak jsme odnesli zbraně do pouště," řekl jeden z povstalců. Povstalci, kteří dosud suverénně postupovali na západ k Tripolisu, se v neděli poprvé museli stáhnout.

Povstalce čeká zkouška ohněm

Povstalci se důležitého ropného přístavu Rás Lanúf zmocnili v pátek, další postup ke Kaddáfího rodišti Syrtě ale skončil v neděli v Bin Džavádu. Mezi rebely se šíří zvěsti, že Kaddáfího vojáci si tam údajně udělali z místních obyvatel lidské štíty. Kdyby se opozičníkům podařilo obsadit Syrtu, získali by výhodu jednak morální, ale také odstranili hlavní překážku při pochodu k branám Tripolisu.

Při bojích o Bin Džavád zahynulo podle agentury AFP dvanáct lidí. Zprávy z bojiště se ale různí a nelze je ověřit.

Povstalci se až doposud při postupu na západ zmocňovali jednoho města za druhým a nadcházející bitva o Rás Lanúf bude důležitou prověrkou jejich odhodlání v boji proti osmašedesátiletému tyranovi.

Kaddáfí v rozhovoru pro francouzskou televizi vyjádřil přesvědčení, že západní média vytvářejí pokroucený obraz dění v Libyi. "Africká unie vyslala komisi, která dokáže, že vše, co se v zahraničí píše o Libyi, jsou stoprocentní lži," řekl Kaddáfí. Podle něj je severoafrická země důležitým partnerem Západu v boji s al-Káidou a při zadržování afrických migrantů mířících do Evropy.

Povstalci žádají Západ o vzdušné údery

Povstalci na východě mezitím žádají Západ o pomoc. "Kaddáfí je jako raněný vlk. Pokud Západ nezasáhne taktickými údery, může na dlouhou dobu vyřadit z provozu ropná pole," apeloval na světové státníky mluvčí povstalců Mustafa Gherianí.

Západ zatím Kaddáfímu obstavil účty a Mezinárodní trestní soud v Haagu začal vyšetřovat přední představitele režimu. Spojené státy se podle listu The Independent snažily přimět Saúdskou Arábii, aby zprostředkovala dodávky zbraní rebelům.

Kaddáfího letouny útočí poblíž města Rás Lanúf (7. března 2011)
Povstalecká hlídka u přístavu Rás Lanúf (7. března 2011)
Povstalecká hlídka u přístavu Rás Lanúf (7. března 2011)

Velká Británie a Francie lobbují za zavedení bezletové zóny nad Libyí, v Radě bezpečnosti OSN se ale proti staví Rusko. Podle katarské stanice al-Džazíra v regionu krouží americká letadla a monitorují pohyb v libyjském vzdušném prostoru. (o možnostech Západu čtěte zde)

Nepokoje proti Kaddáfímu, který Libyi vládne železnou rukou od roku 1969, vypukly v polovině února v druhém největším libyjském městě Benghází. Povstalci brzy ovládli celý východ země, Kaddáfí se ale odmítl vzdát a mobilizuje veškeré své síly, aby povstání utopil v krvi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue