Muammar Kaddáfí. Po letech izolace zpátky na scéně.

Muammar Kaddáfí. Po letech izolace zpátky na scéně. | foto: Reuters

Kaddáfí pojede do New Yorku, pozůstalí po obětech Lockerbie zuří

  • 15
Byl na summitu G8 v Římě. Mluvil s Barackem Obamou, potřásl si rukou s Gordonem Brownem. A teď má jeho velký návrat na mezinárodní scénu vyvrcholit: libyjský vůdce Muammar Kaddáfí za dva měsíce promluví k Valnému shromáždění OSN v New Yorku. Jeho plánovaná cesta ale pobouřila pozůstalé po obětech teroru z Lockerbie.

Muammar Kaddáfí vstoupí na americkou půdu po desetiletích izolace a konfliktu mezi Washingtonem a Tripolisem. Přijede do New Yorku, tedy do města, kam 21. prosince 1988 mířil boeing společnosti PanAm s 259 lidmi na palubě.

Stroj tehdy odstartoval z londýnského letiště Heathrow před půl sedmou večer. Nad skotským městečkem Lockerbie ale jeho trup roztrhala nálož (semtex československé výroby) a letadlo se zřítilo. Zemřelo všech 243 cestujících a 16 členů posádky. A k tomu ještě 11 lidí na zemi. - podívejte se, jak se odehrál teroristický útok v Lockerbie

O tři roky později byli obviněni dva libyjští agenti, verdikt vyslechli až v roce 2001. Jednoho soud osvobodil, druhého - Abdala Basata Alí Midžrahího - poslal na doživotí s možností propuštění nejdříve po 27 letech. Teď Tripolis žádá jeho vydání ze zdravotních důvodů, neboť atentátník prý trpí rakovinou prostaty.

Libyjec Abdal Basat Alí Midžrahí se snaží zvrátit rozsudek doživotního vězení za atentát na dopravní letadlo nad skotským městem Lockerbie v roce 1988 (snímek z roku 1992)

Libyjec Abdal Basat Alí Midžrahí se snaží zvrátit rozsudek doživotního vězení za atentát na dopravní letadlo nad skotským městem Lockerbie v roce 1988 (snímek z roku 1992)

V roce 2003 se Libye k odpovědnosti za útoky přiznala a později rodiny obětí odškodnila každou deseti miliony dolarů. Právě to umožnilo Kaddáfího návrat na světové jeviště.

V roce 2007 byl ve Francii. Loni se za ním do Tripolisu vypravila tehdejší americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová (více zde). Letos v červnu byl na návštěvě v Itálii, kam se pak ještě vrátil na summit G8 a setkal se s americkým prezidentem Obamou či britským premiérem Brownem.

Nezměnil se, je to pořád ten samý Kaddáfí

Pozůstalým po obětech Lockerbie se pochopitelně mezinárodní rehabilitace Kaddáfího nezamlouvá. A skutečnost, že libyjský vůdce vstoupí na americkou půdu, je vyloženě pobuřuje.

"Myslím, že je to odporné. Ten muž zavraždil 270 lidí, včetně 189 Američanů," prohlašuje například Frank Duggan, předseda organizace pozůstalých. "Pořád je to nepřítel," říká Joan Daterová, která při útoku ztratila dceru.

"Z vyhlídky na jeho návštěvu New Yorku se mi zvedá žaludek," říká zase Kara Weipzová, jíž zemřel bratr Richard Monetti. "Vím, kdo ten muž je. Za dvacet let se nezměnil. Pokud ho pustí na americkou půdu, musejí mít oči otevřené, protože je to ten samý člověk, který nařídil útok."

Rodiny obětí ale Kaddáfího "comeback" těžko zastaví. Libye je teď dva roky nestálým členem Rady bezpečnosti (do konce roku) a její vyslanec při OSN má předsedat letošnímu Valnému shromáždění. Kaddáfí byl navíc na rok zvolen předsedou Africké unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video