Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí při rozhovoru s portugalskou televizí (17. března 2011)

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí při rozhovoru s portugalskou televizí (17. března 2011) | foto: AP

Libye se postaví invazi křižáků, vyhlásil Kaddáfí a slíbil lidem zbraně

  • 1551
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí promluvil k obyvatelům země, která čelí útokům západních spojenců. Libyjský lid se postaví koloniální křižácké invazi, řekl. Poté ohlásil, že otevře sklady, aby mohl vyzbrojit lid pro boj. Vzápětí prý Tripolis požádal o naléhavou schůzku RB OSN a zastavil spolupráci s Evropou ohledně přistěhovalectví.

Kaddáfí také prohlásil, že Středomoří a sever Afriky jsou válečnou zónou a varoval, že zájmy severoafrických zemí budou od této chvíle v ohrožení. Vyzval Afričany, Araby, Asiaty i Latinoameričany, aby stáli s libyjským lidem proti nepříteli. Výjimečně nepromluvil přímo v televizi, ale skrze telefon. Zřejmě proto, aby nešlo zjistit, kde se nachází.

Libyjská krize

"Voláme lid a občany arabských a islámských národů, Latinské Ameriky, Asie a Afriky, aby stáli po boku hrdinného libyjského národa proti této agresi, která pouze posílí libyjský lid, jeho jednotu a věrnost," řekl libyjský vůdce.

Řekl také, že nechá otevřít muniční sklady, aby mohl lidem rozdat zbraně všech druhů pro boj s nepřítelem.

"Teď je nutné otevřít sklady a ozbrojit masy všemi druhy zbraní, aby mohly bránit nezávislost, jednotu a čest Libye," řekl Kaddáfí v proslovu vysílaném státní televizí.

Tripolis jen pár hodin po plukovníkově projevu požádal o naléhavou schůzku Radu bezpečnosti OSN. Oznámily to televize Al-Džazíra a Al-Arabíja bez toho, aniž by uvedly zdroj nebo důvod, který k tomu Libyi vede. Agentura AFP mezitím uvedla, že libyjský ministr zahraničí prý považuje rezoluci OSN, která vydláždila cestu k úderu spojeneckých vojsk v severoafrické zemi, za dále neplatnou.

A ani další reakce libyjského režimu na údery západních spojenců na sebe nenechala dlouho čekat. Státní televize po půlnoci SEČ oznámila, že Tripolis zastavil spolupráci s Evropou ohledně nelegálního přistěhovalectví.

Kaddáfího chtějí chránit vlastními těly

U Kaddáfího rezidence v Tripolisu se po zahájení spojeneckého útoku shromáždily tisíce lidí, aby komplex budov svými těly chránily před leteckým útokem. Libyjci všech vrstev mířili do areálu a skandovali slogany, někteří nesli portréty vládce.

Dcera Muammara Kaddáfího Ajša mezi příznivci libyjského vůdce. (19. března 2011)

Vchody do jindy přísně střeženého komplexu Bab al-Azizíja byly v sobotu otevřené a lidé do něj proudili ještě večer. Mezi otcovými příznivci se neočekávaně objevila i Kaddáfího dcera Ajša.

"Matka a otec mi říkali, že to tu západní letadla napadnou. Tak jsem přišel ochránit našeho vůdce," citovala agentura Reuters desetiletého Mahmúda. "Je tu celá má rodina, klidně tu zemřeme, když ochráníme Libyi a Muammara Kaddáfího," řekla 27letá Basma, která na rukou držela půlroční dcerku.

Komplex, ve kterém jsou i kasárny, už byl cílem bombardování v roce 1986. Americký prezident Reagan tehdy nařídil útok jako odvetu za libyjský podíl na atentátu v nočním klubu v Berlíně, při kterém umírali i Američané.

Libyjci na východě se radují, mají ale i strach

Libyjci z Benghází naopak sobotní úder spojeneckých vojsk na strategické cíle Kaddáfího režimu samozřejmě přivítali. "Myslíme, že to ukončí Kaddáfího vládu. Libyjci nikdy nezapomenou Francii, že za nimi stála. Kdyby nebylo jí, Benghází by dnes bylo dobyto (Kaddáfím), řekl agentuře Reuters sedmatřicetiletý Ijád Alí.

Americká loď USS Barry vystřeluje střelu Tomahawk. (19. března 2011)

Mnozí Libyjci ale zároveň mají strach z toho, jak Kaddáfí zareaguje. "Salutujeme Francii, Británii, Spojeným státům a arabským zemím za to, že jsou s Libyí. Myslíme si ale, že Kaddáfí si vybije vztek na civilistech. Takže Západ na něj musí udeřit tvrdě," prohlásil Chalík al-Gurfaly.

Reakce přišly jen několik hodin po zahájení útoků, které se z původního ničení vojenských vozidel a tanků vyvinuly v rozsáhlé bombardování libyjských cílů. Rakety a střely ze vzduchu i moře mířily převážně na zařízení protiletadlové obrany a letecké základny. Libyjská protiletecká obrana je "vážně poničená", uvedl později zdroj ze Spojených států. O předchozím vývoji čtěte zde.

Koalice proti Kaddáfímu se podle dosavadních informací rozrůstá. K Francii, Británii, Itálii, Spojeným státům a Kanadě se postupně přidávají další země. Účast svých letadel na bojové akci už ohlásilo Španělsko, vyslání strojů údajně přislíbily i země arabského světa - Katar a Spojené arabské emiráty.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video