Odklízení trosek havarovaného letadla na letišti v ruském Smolensku. (14. dubna 2010)

Odklízení trosek havarovaného letadla na letišti v ruském Smolensku. (14. dubna 2010) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V rakvích obětí ze Smolenska se po exhumaci našly části těl různých lidí

  • 282
V rakvi polského prezidenta Lecha Kaczyńského, exhumovaného v souvislosti s novým vyšetřováním letecké katastrofy v Rusku u Smolenska, byly části těl dvou dalších lidí. Oznámil to zástupce generálního prokurátora Marek Pasionek.

Exhumace odhalily i záměnu těl dvou obětí, v devíti rakvích se našly části těl jiných osob. Například v rakvi generála Bronislawa Kwiatkowského našlo 14 částí těl patřících sedmi jiným osobám, v rakvi generála Wlodzimierze Potasińského bylo šest částí těl patřících čtyřem jiným osobám.

„V rakvi arcibiskupa Mirona Chodakowského se nalézaly dvě poloviny těla, část od pasu nahoru patřila arcibiskupovi, zatímco od pasu dolů generálovi Tadeuszovi Ploskému. V rakvi generála Ploského se po exhumaci našla jen polovina těla,“ vylíčil prokurátor. Odhalená pochybení podle něj jen potvrzují, že kontroverzní rozhodnutí o exhumaci obětí bylo správné.

Na dotaz, proč na pochybení neupozornil již v dubnu 2010, Pasionek podle serveru Onet.pl odpověděl, že tehdy nebil na poplach, protože mu tehdy bylo řečeno, že pitvy již vykonali ruští patologové bez polské účasti.

Na otázku, zda exhumace a pitvy potvrzují, anebo vyvracejí hypotézu o atentátu na polský vládní letoun, Pasionek uvedl, že první výsledky teprve čeká tento měsíc, bude však trvat na zjištění příčin smrti u všech obětí. Odvolal se na příklad vyšetřování katastrofy malajsijské boeingu, který na východě Ukrajiny v létě 2014 podle vyšetřovatelů sestřelila raketa. Její střepiny se ale našly pouze u tří z téměř tří stovek obětí. „Šlo o pouhé procento, což vysvětluje, proč jsou nutné exhumace všech těl,“ řekl.

Až dosud byly zkoumány ostatky 27 obětí, exhumace a pitvy tak budou pokračovat, nejspíše do dubna příštího roku. Zkoumání a vypracování posudku zabere dalšího půl roku.

Tlak na nové vyšetřování

V troskách letounu v dubnu 2010 zahynulo 96 lidí, vesměs členů delegace v čele s prezidentem Kaczyńským, která letěla uctít památku zajatých polských důstojníků, povražděných sovětskou tajnou policií za druhé světové války.

DOKUMENT: Poslední minuty v kabině vládního letounu před tragédií u Smolensku

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám pilotů, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy, pod tlakem nadřízených a bez dostatečného výcviku.

Nynější vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí Kaczyńského bratr Jaroslaw, spustila loni v únoru nové vyšetřování. Letos v dubnu prokuratura, která je podřízena ministru spravedlnosti, obvinila ruské dispečery ze smolenského letiště z úmyslného způsobení katastrofy.

Odhalené nesrovnalosti podle ministra obrany Antoniho Macierewicze dokazují, že celé drama by bylo menší, kdyby tehdejší polská vláda byla ochotná prozkoumat smolenskou tragédii. Liberální kabinet tehdy vedl premiér Donald Tusk, který nyní v Bruselu předsedá summitům Evropské unie. V Polsku je vnímán jako Kaczyńského hlavní soupeř a jedině polská vláda byla proti tomu, aby v čele Evropské rady zůstal její krajan.

Odklízení trosek havarovaného polského letadla u Smolenska:

13. dubna 2010

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video