Podle polského deníku Rzeczpospolita dali Rusové do Kaczynského převozní rakve ruku, která patřila jiné z obětí leteckého neštěstí ve Smolensku.

Podle polského deníku Rzeczpospolita dali Rusové do Kaczynského převozní rakve ruku, která patřila jiné z obětí leteckého neštěstí ve Smolensku. | foto: AP

Kaczynskému dali Rusové do rakve cizí ruku, tvrdí polský deník

  • 69
Do rakve polského prezidenta Lecha Kaczynského, který přišel o život při leteckém neštěstí ve Smolensku, dali Rusové původně cizí ruku. Mezi troskami zříceného vládního speciálu totiž nemohli najít všechny části prezidentova těla a končetinu zaměnili za ruku jedné z dalších obětí havárie.

O incidentu informoval polský list Rzeczpospolita. Ruka se objevila v rakvi, ve které vyšetřovatelé převáželi tělo Lecha Kaczynského k pitvě. Podle deníku patřila jednomu z generálů, který na palubě letadla zahynul společně s prezidentským párem a stovkou dalších představitelů polské elity.

Jatoslaw Kaczynski už dříve prohlásil, že identifikovat bratrovo tělo bylo velmi obtížné, protože bylo po havárii velmi znetvořené. Údajně ho rozpoznal podle zvláštní jizvy na hrudníku, kterou měl polský prezident po úrazu z dětství. Toho, že ruka, která ležela na pitevním stole, nepatří jeho dvojčeti si Jaroslaw Kaczynski při identifikaci nevšiml.

O záměně končetiny se dozvěděl až minulý týden. Na jedné z fotografií, která je součástí vyšetřovacího spisu, je totiž patrné, že má jedna z rukou ležících na pitevním stole na sobě zbytky vojenské uniformy. Očividně tak nepatřila zesnulému polskému prezidentovi.

"Jaroslaw Kaczynski požádal generálního prokurátora, aby kvůli záměně vyslechl jednoho z polských plukovníků, který se účastnil pitvy bratrova těla," řekl mluvčí strany Právo a spravedlnost. Sám Jaroslaw Kaczynski se k incidentu odmítl vyjádřit.

Informace o záměně končetiny mohou ještě zhoršit už tak napjaté vztahy mezi Moskvou a Varšavou. Polská strana totiž Rusy viní z toho, že jí dokumenty z vyšetřování smolenské tragédie předávají příliš pomalu. V samotném Polsku se také ozývají kritické hlasy proti vládě Donalda Tuska, která prý příliš ukvapeně přenechala Rusům vedoucí roli při vyšetřování leteckého neštěstí.

Letadlo polského prezidenta se zřítilo 10. dubna u ruského Smolenska. Prezidentský pár byl společně s 94 dalšími představiteli polské inteligence na cestě do Katyně, kde chtěli uctít památku polských důstojníků, které nechal zavraždit stalinský režim. Žádný z cestujících tragédii nepřežil.

Příčiny neštěstí vyšetřovatelé dosud neodhalili. Podle některých teorií nutil polský prezident pilota k přistání za každou cenu, protože ceremoniál nechtěl zmeškat. Nad letištěm ale byla mlha a pilot přistávací manévr nezvládl. Jiné teorie zase připisují vinu navigačnímu radaru na letišti ve Smolensku, který v době nehody údajně ukazoval špatné údaje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video