Kábul: Teroristé se opět probouzejí

Atentátníci připravovali další útoky na spojenecké jednotky v Afghánistánu. Vojáci NATO spolu s afghánskou policií zatkli sedmnáct osob, podezřelých s přípravy teroristických akcí. Jeden z mužů měl při zatýkání u sebe pod oblečením výbušné zařízení.

Jak potvrdila tisková služba NATO, alianční vojáci spolu s místní policií zatkli v rámci speciální operaci poblíž olympijského stadionů v Kábulu tři muže, kteří jsou podezřelí z přípravy pumových útoků.

"Čtvrtého muže pak zadrželi v okolí o několik hodin později," zní prohlášení z velení aliančních sil. U sebe měl funkční výbušné zařízení. Všechny čtyři drží ve vězení specialisté s afghánského Národního bezpečnostního úřadu.

Do sítě zvláštní operace na přerušení kontaktů teroristů s dodavateli výbušnin uvízlo později dalších třináct osob, které vojáci zatkli při prohlídce domu jednoho z podezřelých mužů. Ten měl být podle informací zpravodajských služeb šéfem desetičlenné teroristické buňky.

Zatýkání pokračuje
I přes přítomnost 5 tisíc aliančních vojáků, není v metropoli Kábulu bezpečno. Afghánské bezpečnostní síly a jednotky NATO společně minulý týden zatkli osm islámských bojovníků, podezřelých z  napojení na teroristickou síť Al Kájda a skupinu Hezb-i-Islami, které údajně spolu se zbytky představitelů hnutí Taliban stojí za velkým množstvím útoků proti koaličním silám.

Terčem útoků se v posledních týdnech stali především vojáci nově se formující Afghánské národní armády.

Aliance už před časem s posvěcením OSN rozhodla, že rozšíří kvůli udržení bezpečnosti v oblasti působnost mise i mimo hlavní afghánské město Kábul do ostatních provincií země.

S posílením jednotek přispěchala i Česká republika. Do operace Trvalá svoboda se v březnu zapojilo 120 příslušníků prostějovských Speciálních sil a do operace ISAF dalších 30 vojáků. Armáda přitom uvažuje, že by do země znovu vyslala zdravotníky. Lékaři z české polní nemocnice tam v roce 2002 ošetřili na 20 tisíc lidí.

Svatá válka proti opiu

Kromě neutěšené bezpečnostní situace na severu země a povstání ozbrojenců kolem kmenového vůdce Abdara Rašída Dóstuma trápí mezinárodní společenství především afghánský obchod s drogami. Problémy z pašováním opiátů z Afghánistánu už otevřeně potvrdilo Rusko.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí proto vyzval doslova ke svaté válce proti narůstajícím problémům s drogami. Loni se Afghánistán podílel 75 procenty na světové produkci surového opia, suroviny pro výrobu heroinu, a po varováních, že se z něj stává drogová velmoc, se afghánská vláda zavázala, že s drogovým boomem začne letos odhodlaně bojovat.

"Je na čase, aby lid, starší a učení zahájili džihád proti opiu," vzkázal Karzáí Organizace pro výživu a zemědělství například vyzvala světové společenství, aby letos poskytlo Afghánistánu 60 milionů amerických dolarů, které by měly afghánské rolníky odradit od pěstování máku a výroby opia a umožnit jim přejít na jiné způsoby obživy.

Mezinárodní společenství slíbilo Afghánistánu na nedávné berlínské konferenci finanční pomoc v hodnotě 8,2 miliardy dolarů. Ty by měly pomoci právě při boji proti opiu a násilí.

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video