Poslanci Věcí veřejných při jednání Sněmovny (24. dubna 2012)

Poslanci Věcí veřejných při jednání Sněmovny (24. dubna 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Důvěru vláda dostane. U zásadních hlasování ale může brzy narazit

  • 225
Ačkoliv Karolína Peake hovoří o podpoře 11 poslanců, střet se sněmovní realitou bude pro koalici mnohem tvrdší. V klíčových změnách bude muset bojovat o každý hlas. Zatímco hlasy pro důvěru kabinetu se v pátek zřejmě najdou, u reformních kroků to bude naopak. iDNES.cz přináší přehled pěti oblastí, kde může vláda brzy narazit.

Zavadil napsal poslancům

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v otevřeném dopise žádá poslance, aby hlasovali proti vládě. Kabinet podle něj ztratil důvěru občanů a nemá morální schopnost poctivě dokončit své volební období. "V pátek prokažte svoji politickou i morální odpovědnost vůči většině občanů České republiky," píše odborový předák.

Poslanci se kvůli vyslovení důvěry kabinetu sejdou v pátek dopoledne. Vicepremiérka Karolína Peake avizovala záruku od 11 poslanců, kteří podle ní budou hlasovat pro vyslovení důvěry.

Pro vládu zvednou ruku poslanci Věcí veřejných Miroslav Petráň, Otto Chaloupka a Milan Šťovíček. David Kádner chce snížit kvórum tím, že se hlasování zdrží.  K hlasujícím se přidá i osm odpadlíků, kteří přešli k platformě Peake (více o počtech kolem pátečního hlasování čtěte zde).

Jenže tím podpora od jedenáctky končí. Peake sice má vliv na osm svých věrných, další poslanci, o které se opírá, ale iDNES.cz řekli, že s hlasováním pro některé koaliční návrhy mají problém či je odmítají úplně.

O co vláda hraje

S vládou mohou padnout úspory i restituce

iDNES.cz vybral pět zásadních bodů, u kterých se vláda ještě v koalici VV zavázala, že je prosadí, a zeptal se některých pátečních podporovatelů, zda s nimi může kabinet počítat i při prosazování těchto klíčových záležitostí.

1
Církevní restituce

Vláda slíbila 17 církvím do pěti let vydat pole, lesy a nemovitosti v celkové hodnotě 75 miliard korun. Dalších 59 miliard odškodného vyplatit do třiceti let. Dalších 17 let bude platit také mzdy duchovním (více o rozhodnutí vlády čtěte tady). Restituce již prošly prvním čtením Sněmovny.

U tohoto bodu vláda nemůže počítat s podporou poslance VV Otto Chaloupky. "Ve stávající podobě je v žádném případě nepodpořím. Je to tunel, nikde neexistuje žádný seznam majetku, takže někdo vypočítal konkrétní částku z něčeho, co neexistuje," řekl iDNES.cz Chaloupka.

Jistý nebude mít ani hlas poslance Michala Doktora, který byl dříve v ODS. Nyní nezařazený poslanec sice neodmítá restituce jako takové, ale má problém s výší finančního vyrovnání. "Částka, která je navržena, je nad hranicí, kterou si může společnost dovolit," domnívá se Doktor. "Debatu kolem restitucí zatím nepovažuji za uzavřenou," dodal politik.

2
Zvýšení sazeb DPH

V dodatku koaliční smlouvy se hovoří o sjednocení sazeb DPH od roku 2013 na 17,5 procenta. Poslední návrh z úst premiéra Petra Nečase hovoří o zachování dvou sazeb navýšených o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21 procent (více o plánech na zvýšení DPH čtěte zde).

Ani tady vládě nepomůže Doktorův a Chaloupkův hlas. "Neexistuje, abych toto podpořil. Není nutné zvyšovat DPH, jsou tu jiné možnosti. Vláda musí šetřit, ne tahat peníze z lidí," míní Chaloupka. "Jediná varianta, která připadá v úvahu, je sazba sjednocená na 19 procentech," říká naopak Doktor.

3
Valorizace důchodů

Nejprve se hovořilo o úplném zmrazení penzí, nakonec se koalice těsně před jejím rozpadem dohodla na roční valorizaci o třetinu inflace (více o pomalejším růstu penzí čtěte zde).

Tento návrh by si hlasy mimo koalici zřejmě vysloužil. Podle Doktora je taková myšlenka v pořádku. Chaloupka zatím váhá. "Se zpomalování růstu důchodů souhlasit můžu, ale zatím to nemám nastudované tak, abych řekl jednoznačný názor," dodal poslanec VV.

4
Rozpočtové určení daní

Jde o přerozdělování peněz obcím a městům, které rozhádalo ODS a TOP 09. Nejmenším obcím vadí, že zatímco oni dostávají z přerozdělení daní kolem šesti tisíc korun na jednoho obyvatele, primátoři největších měst mohou počítat s částkou kolem dvaceti tisíc. Novela z pera poslanců TOP 09 má tento rozdíl smazat a přidat finance malým obcím, mimo jiné na úkor čtyř největších měst: Prahy, Brna, Ostravy a Plzně (více o rozpočtovém určení daní zde).

"Návrh Starostů a nezávislých jsem už dříve označil za nepřijatelný. Ve Sněmovně by se měl projednávat korigovaný koncept," omítá vizi TOP 09 Doktor. "Nejde jen o prosté přerozdělení peněz. Těm, kterým se bere, návrh zaručuje dorovnávání výpadku, takže jde o navyšování požadavků na soustavu veřejných rozpočtů," vysvětlil poslanec.

"Pro nová pravidla přerozdělování peněz bych mohl být, ale nemůžu se nyní vyjádřit jednoznačně tak, abych si byl jistý, že to bude pravda," váhá zatím Chaloupka.

5
Podmínky přímé volby prezidenta

Změnu ústavy sice už parlament odkýval (více o hlasování senátorů čtěte zde), na stole je ale ještě prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta. Návrh prošel na počátku března prvním čtením, jeho projednávání u sněmovního ústavně-právního výboru bylo podle poslankyně Dagmar Navrátilové z platformy Karolíny Peake přerušeno. Zákon má řešit způsob volby, kontrolu popisů pro kandidáty či stropy výdajů na prezidentskou kampaň.

"Kvalitativně popsat věci spojené s přímou volbou je v pořádku. Spíše bych pro takový zákon hlasoval," komentoval plánovanou změnu legislativy Doktor. Chaloupka zatím váhá: "Přímá volba ano, ale prováděcí zákon nemám zatím nastudovaný."

Jisté hlasy u této pětice bodů nemá koalice ani od poslance VV Miroslava Petráně. "V tuto chvíli nejsem schopen takové věci komentovat," řekl ve čtvrtek dopoledne Petráň a  vyžádal si otázky zaslat e-mailem.

Některé změny nepodpoří zřejmě ani pravověrní "peakovci"

Navrátilová doufá, že i přes výhrady dokáže koalice důležité kroky prosadit. "Předpokládá to ale zlepšení komunikace napříč Sněmovnou. Nejen mezi nezařazenými poslanci, platformou a Věcmi veřejnými," řekla iDNES.cz politička, která nyní připravuje s Peake a dalšími založení nové strany.

Sama řekla, že by neměla problém například se zvýšením DPH na 15 a 21 procent, stejně tak s prováděcím zákonem pro přímou volbu prezidenta. U dalších věcí ale i ona váhá. "Církevní restituce jsou ožehavou problematikou a preferuji u nich další jednání," řekla bez dalších podrobností Navrátilová.

A u přerozdělování daní mezi městy a obcemi rovnou uvedla, že tento návrh nemá u "peakovců" příliš podporu. "Měli jsme u toho výhrady i jako členové VV, proto na toto téma určitě ještě bude řeč," připomíná Navrátilová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video