Vláda ČR

Vláda ČR | foto: Michal Růžička, MAFRA

Kabinet odmítl nápad Řápkové vykázat problémové občany z města

  • 376
Poslankyně a exstarostka Chomutova Ivana Řápková neuspěla s návrhy na tvrdý postup proti "nepřizpůsobivým" občanům a dlužníkům. Chtěla dvě změny, zavést nový trest - zákaz pobytu a dovolit úředníkům, aby mohli dlužníkům zabavovat i peníze ze sociálních dávek. První návrh vláda zamítla, ke druhému je neutrální.

Řápková, kterou si lidé pamatují jako ráznou, ale často kontroverzní starostku, proslula už dříve právě svým tvrdým postojem k neplatičům dluhů a problematickým občanům svého města.

Nyní chtěla prosadit změnu zákona, která by do zákona o přestupcích zavedla až roční zákaz pobytu. Pokud by hříšník nařízení ignoroval, dopustil by se navíc už trestného činu, maření výkonu úředního rozhodnutí.

Podle vlády ale takový návrh odporuje listině lidských práv a svobod a navíc je opatření nepřiměřené účelu, které by mělo plnit.

"Úprava je absurdní. Přestupek je méně závažný čin, proto by za něj neměl být ukládán tak tvrdý trest, jako je zákaz pobytu," odůvodnil zamítavé stanovisko vlády ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj je dnes možné uložit zákaz pobytu jen u úmyslných trestných činů.

Návrh novel trestního zákoníku a zákona o přestupcích se z vlády nyní vrací do Sněmovny, která o něm definitivně rozhodne.

Exekuce na dávky jen někdy

Druhý návrh Řápkové předpokládal, že by lidem, kteří městu dluží pokuty a poplatky, šlo odebírat i sociální dávky. Změna zákona měla vyjmout příspěvek na živobytí z okruhu příspěvků, na něž se nevztahuje exekuce.

Radnice by mohly dluhy neplatičů srážet z dávek pomoci v hmotné nouzi a jejich jména navíc zveřejňovat na úřední desce.

K tomuto plánu Řápkové a další poslankyně Lenky Kohoutové se vláda postavila neutrálně. "Určité typy dávek mohou být podrobeny exekuci. Dlužníkovi je ale nutné garantovat existenční minimum," řekl po jednání ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj je navíc nutné před zabavováním dávek vyřešit vztah mezi dlužníkem a například jeho dětmi, ke kterým má vyživovací povinnost.

Ministři také tvrdí, že možnost exekuce dávky by se měla využívat jen v krajním případě. V předloze by mělo být výslovně napsáno, že dávku bude moci exekutor zabavit jen tehdy, když dlužník nebude mít žádný jiný příjem.

Exekutoři by navíc měli nejprve postihovat jiný majetek dlužníka. "Teprve až se ukáže, že žádný nemá, bude postihována sociální dávka," dodal Pospíšil. Také o této novele bude definitivně rozhodovat Poslanecká sněmovna.

Navrhovaný postup vyvolal před dvěma lety rozruch v Chomutově. Tehdejší primátorka Řápková poslala exekutory přímo na úřad, kam si lidé pro dávky chodí. Exekutoři jim dávky obratem brali.

Postup Řápkové pobouřil tehdejšího ombudsmana Otakara Motejla i vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video