Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kabinet: nebojte se sčítání, data ochráníme

  11:05aktualizováno  11:05
Vláda se ohradila proti zpochybňování blížícího se sčítání lidu, domů a bytů. Poté, co na středečním zasedání ministři vyslechli informace předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohaté, tvrdí, že akce je po stránce technické, organizační i bezpečnostní dobře připravena. Podle tiskového mluvčího kabinetu Libora Roučka vláda nesouhlasí ani s námitkami o nedostatečné ochraně osobních údajů.

Bezplatná infolinka
0800 13 20 01

Sčítací tiskopisy
Domovní list
Bytový list
Sčítací list osob

"Vláda kategoricky odmítá zpochybňování platného zákona o sčítání lidu, domů a bytů a svévolný výklad jeho ustanovení. Takové jednání považuje za naprosto nezodpovědné", říká se ve vládním prohlášení.
 
Kabinet navzdory sporu tvrdí: údaje nemohou být zneužity
Vláda občany ujišťuje, že citlivá data nebudou zneužita a že ochrana osobních údajů je zajištěna, tlumočil stanovisko vlády Rouček. Ministři tak reagovali na spor mezi dvěma státními organizacemi.

Sčítání  podléhá
- každý občan, který má od půlnoci z 28. února na 1. března 2001 na území republiky trvalý nebo dlouhodobý pobyt
- každý občan, který je na území České republiky v době sčítán  přítomný a nemá zde trvalý nebo dlouhodobý pobyt (u těchto osob se zjišťuje pouze jméno a příjmení, rodné číslo, adresa, druh pobytu, datum narození, pohlaví a státní občanství)
- každý dům, i neobydlený
- každý byt, i neobydlený

Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude sedmé od vzniku Československa a první od rozdělení federace. Poprvé se konalo na počátku 20. let, naposledy před deseti lety. Letošní evidence bude vycházet ze stavu o půlnoci z 28. února na 1. března. Sčítací komisaři budou sčítací tiskopisy rozdávat od 22. února a vyberou je do 12. března. Sčítání je ze zákona povinné pro všechny občany. Bude se při něm zjišťovat 26 údajů týkajících se osob, 18 údajů vztahujících se k bydlení a 12 údajů zabývajících se především technickým vybavením domácností.

Úřad na ochranu osobních údajů totiž požaduje, aby sčítání lidu bylo anonymní. Opírá se přitom na zákon o ochraně osobních dat. Uvádění jména a adresy v dotaznících naopak pokládá za nezbytné ČSÚ s odvoláním na  zákon o sčítání lidu.

Soukromá společnost žádá o bezpečnostní prověrku
Kritici upozorňují i na skutečnost, že se na sčítání bude podílet soukromá společnost, která by měla data z formulářů elektronicky zpracovávat. Firmu DELTAX Systems vybral statistický úřad již v roce 1998 na základě výsledků dvoukolové veřejné obchodní soutěže.

Zástupci společnosti požádali loni Národní bezpečnostní úřad o prověření bezpečnostní spolehlivosti na stupeň důvěrný, NBÚ navíc prověřuje 14 zaměstnanců firmy na stupeň tajný, informoval ředitel Ladislav Mach a vedoucí projektu pro sčítání lidu Leona Grée. Šéf NBÚ Tomáš Kadlec ve středu nedokázal říci, v jakém stádiu se vyřízení těchto žádostí nachází.

POTŘEBUJEME SČÍTÁNÍ? 
NE
Skoro všechno, na co se nás stát ptá, je už v nějakých úředních záznamech k dispozici.
ANO
Sčítání umožňuje kombinovat demografické a ekonomické údaje o obyvatelstvu a rodinách s ostatními zjišťovanými charakteristikami.
ČSÚ: proti zneužití pomohou izolované počítače a kamery
Také Český statistický úřad (ČSÚ) ujišťuje o tom, že pro zpracování dat byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření. Údaje, které lidé poskytnou na dotaznících, se prý budou zpracovávat na izolovaném vnitřním okruhu. A počítače, na kterých se bude pracovat, nejsou vybaveny žádným zařízením, které by umožnilo kopírování údajů. Nikdo z pracovníků navíc nebude dopředu vědět, jakou část informací bude zpracovávat.

Dalším opatřením ČSÚ proti úniku dat bude síť kamer, které budou sledovat pracovníky zpracovávající údaje. ČSÚ bude také několik let evidovat všechny lidi, kteří přišli se sčítanými údaji do styku.

CO BUDOU TAKÉ ZJIŠŤOVAT SČÍTACÍ KOMISAŘI

* Bydliště matky v době vašeho narození
* Náboženství
* Frekvence docházky do zaměstnání
* Materiál nosných zdí vašeho domu
* Počet osobních automobilů v domácnosti
* Jaký máte záchod

Domovní list

Adresa domu
Počet bytů v domě
Druh domu
Obydlenost domu
Vlastník
Období výstavby nebo rekonstrukce
Materiál nosných zdí
Počet nadzemních podlaží
Vodovod
Kanalizace
Plyn
Ústřední topení
Výtah

Bytový list

Způsob bydlení
Obydlenost bytu
Právní důvod užívání bytu
Plocha bytu
Počet obytných místností
Teplá voda
Převládající způsob vytápění
Energie využívaná k vytápění
Koupelna
Záchod
Počet osobních automobilů
Rekreační objekt
Osobní počítač
Seznam osob v bytě
Společné hospodaření členů domácnosti

Sčítací list osob

Jméno a příjmení
Rodné číslo
Datum narození
Pohlaví
Druh pobytu
Státní občanství
Národnost
Mateřský jazyk
Rodinný stav
Manželství
Datum sňatku
Počet dětí
Bydliště matky v době vašeho narození
Místo trvalého pobytu
Náboženství
Stupeň dosaženého vzdělání
Obor vzdělání
Ekonomická aktivita
Profese
Postavení v zaměstnání
Odvětví ekonomické činnosti
Další zaměstnání
Místo pracoviště/školy
Frekvence docházky do zaměstnání
Dopravní prostředek

Autor:


Okamura je nesmírně schopný populista, řekl Paroubek v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace Miroslavu Kalouskovi, to jsou témata...  celý článek

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)
ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata zápisníku "Minulý týden", který vychází...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.