Kabinet chce více chránit svědky

- Vláda schválila zákona o zvláštní ochraně svědků, návrh se však týká i obviněného, bude-li vypovídat proti svým spolupachatelům. Svědci a další osoby by měli být chráněni proti přímému i nepřímému ohrožení, nátlaku nebo vydírání.
Kabinet rovněž kývl na návrh zákona o odpadech, který má splnit Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států, kterou je republika vázána.

Návrh zákona o ochraně svědků
"Současná právní úprava utajení identity svědka před ostatními účastníky trestního řízení je málo spolehlivým prostředkem, neboť identitu svědka může obviněný obvykle zjistit z obsahu výpovědi," vysvětlil Jindřich Marek z tiskového oddělení Úřadu vlády.

Zvláštní ochranu těmto osobám i soudním znalcům a pracovníkům orgánů činných v trestním řízení by měla podle věcného záměru poskytovat nově vzniklá zvláštní složka policie na základě jednotného programu zvláštní ochrany. Podobný program je nyní používán například v Itálii, Německu, Velké Británii, Nizozemí, ale i v Polsku a na Slovensku.

Předkladatelé si od návrhu slibují především zefektivnění boje proti nejzávažnější trestné činnosti.

Věcný návrh zákona o odpadech
Kabinet rovněž kývl na návrh ministerstva životního prostředí o odpadech. Zákon má splnit Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států, kterou je republika vázána. Úmluva se týká nejen kontroly pohybu nebezpečného odpadu přes hranice a jeho zneškodňování. Mimo jiné zakazuje vyvážet nebezpečné odpady do nečlenských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za účelem jejich likvidace i k jejich opětnému využití.

Ministři stihli do 14:00 hodiny projednat celý program a většinu jeho bodů schválili. Na zasedání chyběli tři členové vlády. Premiér Miloš Zeman a vicepremiér Pavel Mertlík jsou totiž na oficiální návštěvě v Nizozemí a ministr zahraničí Jan Kavan je v Egyptě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video