K zastupitelům mohou promluvit i obyčejní lidé

Jihlavský kraj - Na jednáních zastupitelů už lidé nemusí mlčet. Nový zákon o obcích, který platí od listopadu, totiž dospělým obyvatelům měst umožňuje, aby vstupovali do diskuse k projednávaným záležitostem.Podobně se mohou lidé aktivně zúčastnit také debaty krajských zastupitelů - zatím však tuto možnost nikdo nevyužil. "Jednoznačně však má každý občan kraje možnost vystoupit. Po každém jednacím bodu je rozprava a v jejím rámci může hovořit. Přesné detaily stanoví jednací řád," řekl zástupce krajského hejtmana Miloš Vystrčil.

Ani většina měst se vystoupení občanů na schůzích zastupitelstev nebrání. "Jednací řád zastupitelstva, který byl přijat, umožňuje, aby ke každému bodu, dřív než bude schválen a než se o něm bude rokovat, se mohl vyjádřit i občan," řekl tajemník jihlavského magistrátu Jiří Doležal.

Ani zde zatím lidé možnost vystoupit se svým postojem přímo na schůzi zastupitelstva ještě nevyužili. "Zastupitelstvo pracuje velmi korektně, dodržujeme lhůty, které nám zákon ukládá a občané jsou v dostatečném předstihu informováni o zamýšlených věcech, takže mají možnost uplatnit své právo na vyjádření jinou formou a nepochybně toho využívají," řekl tajemník.

Někteří ještě před přijetím nového zákona o obcích varovali: problémem se může stát délka příspěvků občanů, která by mohla jednání zastupitelstva teoreticky i úplně zablokovat. Města se však proti tomu jistí. "Předsedající, který řídí schůzi, v našem případě většinou primátor, má možnost omezit formu příspěvku," uvedl Doležal z jihlavského magistrátu.

Například v Třebíči jednací řád příspěvky občanů omezuje na tři minuty. Na posledním jednání zastupitelstva už občané města této možnosti využili. "Tři minuty jednání nijak nezdrží - když vezmeme v úvahu, jak dlouho někdy mluví mnozí zastupitelé, je to naprosto v pořádku," řekla vedoucí odboru vnějších vztahů radnice v Třebíči Jaromíra Hanáčková. "Myslím, že tato možnost bude časem ještě využívanější: například při projednávání věcí aktuálních a bolavých pro většinu občanů města," dodala Hanáčková.

V Telči výši příspěvků od občanů na tři či třeba pět minut striktně neomezili. "Nepostihli bychom tím možné situace, kdyby bylo nutné skutečně k dané věci mluvit déle, takže máme liberální otevřený jednací řád. Kdyby nastala situace, že by někdo diskutoval nekonečně dlouho nebo opakovaně a nikoli k věci, tak se zastupitelé mohou usnést a diskusi k té otázce ukončit," řekl tajemník telčské radnice Oldřich Zadražil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video