Sojuz přilétá k ISS (ilustrační foto)

Sojuz přilétá k ISS (ilustrační foto) | foto: NASA

K vesmírné stanici letí Sojuz s Japoncem a zásobou suši

  • 7
K Mezinárodní vesmírné stanici se blíží tříčlenná posádka na lodi Sojuz TMA-17. Nedělní start byl poslední pilotovanou misí v tomto roce, z Kazachstánu Sojuz vzlétl v neděli večer, na ISS dorazí těsně před půlnocí na středu SEČ. Přiletí v něm Rus, Američan a Japonec.

Z kazašského kosmodromu - z rampy, odkud kdysi odstartoval i Gagarin - se na pouť k ISS vydali Rus Oleg Kotov, Američan Timothy Creamer a Japonec Soiči Noguči. Motory Sojuzu se zažehly ve 22:52 SEČ.

Startovací okno na lety k ISS bývá jen jedno denně. "Při startu jakékoliv kosmické lodi ke stanici se musí vyčkat okamžiku, kdy se kosmodrom rotací Země dostane přesně pod dráhu stanice. Pak se dá stanice dosáhnout nejmenší spotřebou pohonných látek," vysvětlil znalec kosmonautiky Antonín Vítek z Akademie věd.

Na ISS nyní jsou jen dva členové posádky - Jeffrey Williams a Maxim Surajev. Trojice jejich kolegů se začátkem prosince vrátila v Sojuzu na Zemi.

Pro Kotova a Nogučiho nynější let představuje návrat na ISS, kde v minulosti už působili. Ruský kosmonaut byl v roce 2007 členem stálé posádky, jeho japonský kolega na stanici pobyl krátce jako účastník mise raketoplánu Discovery v roce 2005. Padesátiletý Američan letí do kosmu vůbec poprvé. Všichni tři mají na oběžné dráze zůstat do května 2010, napsala agentura ČTK.

ISS má sice kapacitu šesti členů posádky, ale kvůli rotaci posádek na ní nyní bude jen pět lidí. Alespoň tak zbude na každého více suši, kterého si veze zásobu Japonec Soiči Noguči. Jak se dobroty ze syrových ryb jedí, učil Noguči své kolegy během tréninku v Japonsku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video