K údajům o vašem zdraví může kdekdo

  • 21
Dobrá zpráva pro pacienty: napříště už smějí vědět, co je o nich napsáno v jejich kartě. Ta horší: toto právo bude mít velmi široký okruh lidí, aniž k tomu pacienti musí pokaždé dát souhlas. Vaše nemoc je nevyléčitelná, máte před sebou pár měsíců života - i na takovou informaci nyní bude mít pacient zákonný nárok, bude-li o ni stát.

Poslanecká sněmovna v úterý večer schválila novelu zákona, která vůbec poprvé přesně říká, co je to zdravotní dokumentace a kdo má právo znát její citlivý obsah. Kromě pacientů to však budou nejen lékaři a sestry, ale též třeba studenti zdravotních škol, archivářky, statistici, dohromady lidé téměř z dvacítky různých oblastí. Stačí, aby měli konkrétní důvod, proč potřebují nahlédnout do spisku o konkrétním pacientovi.

Pacient - třeba s pohlavní chorobou - bude muset dát svůj souhlas jen tehdy, když půjde o studenta. A bude-li třeba zrovna v bezvědomí, pak ani v tomto případě ne.
Obhájci zákona tvrdí: oproti dnešní praxi se toho moc nezmění, navíc všichni budou muset o citlivých osobních údajích mlčet, jinak se vystavují trestnímu postihu.

Novela posouvá celou věc vpřed, protože dnes to nebylo upraveno nijak a do dokumentace mohl s výjimkou pacienta kdekdo," říká senátorka Zuzana Roithová.
Kritici, mezi nimi i lékaři, oponují: Proč to v takové šíři posvěcovat zákonem? Poslanec Milan Cabrnoch uvedl: "Pokud existovalo něco jako lékařské tajemství, tímto jsme je rozbořili."

Nejkontroverznější reakce vyvolal návrh, který do novely prosadili senátoři: že do dokumentace mohou nahlížet studenti medicíny a zdravotních škol a dále státní úředníci, kteří shromažďují data pro statistiku o zdravotním stavu obyvatelstva. Senátor Karel Barták tvrdí, že studenti to velmi potřebují ke studijním účelům. A pokud jde o pracovníky statistiky, ti zase mají ulehčit práci lékařům a sestrám v jejich věčném papírování.

Ovšem: "Pokud se budu chtít seznámit s intimními zdravotními údaji kteréhokoliv člověka v České republice, nejsnazší cestou k tomu je stát se pracovníkem Ústavu zdravotnických informací a statistiky," soudí Cabrnoch.

A oni studenti - to jsou podle poslance desetitisíce žáků zdravotních škol, účastníci kurzů připravující se na práci sanitářů či zřízenců.. Ti si nyní budou moci číst v dokumentaci o věcech, které, jak uvedl Cabrnoch, mnohdy nevědí třeba ani nejbližší příbuzní nemocných.

V zákoně je sice uvedeno, že studenti budou smět nahlížet do dokumentace jen se souhlasem pacienta (ale pokud to jeho stav nebude umožňovat, tak i bez jeho souhlasu), lékaři však připouštějí, že to je zcela formální záležitost. "Vtipně vedenou diskusí ten souhlas vždycky dostanete," připustil ředitel porodnice v Podolí Jaroslav Feyereisl.

"Podle mě je to věc neupravená a nebezpečná. Citlivé údaje se dostanou do rukou, v nichž bude jejich osud zcela neodhadnutelný," dodal.

Podle předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíry Boškové není takto široký přístup do pacientovy dokumentace možný bez souhlasu v žádné západoevropské zemi.

"Je výsadou postkomunistických zemí, že citlivé údaje se mohou sbírat pro potřeby centrálních orgánů, například statistiky," uvedla Bošková. S podstatně kladnější odezvou se setkalo právo pacienta znát obsah své zdravotnické složky.

Ještě nedávno bylo běžné, že pacient ji přenášel od jednoho lékaře k druhému v zalepené obálce. Sám lékař byl povinen pouze informovat pacienta "vhodným způsobem". I tady se ale mohou objevit problémy.

"Jsem pro to říkat pravdu, ale nerada říkám tvrdou prognózu - například že stav už je beznadějný," podotkla onkoložka Jitka Abrahámová z pražské Thoamyerovy nemocnice. Podle ní někteří pacienti vyžadují léčbu až do konce, a tak ve zcela beznadějném případě, kdy další léčba už naopak škodí, lékaři sáhnou po placebu. Tedy léčí jen naoko.

"Děláme to zřídka, ale pokud bude pacient trvat na zpřístupnění dokumentace, dozví se pravdu, která mu může ublížit," uvedla Abrahámová. Sněmovna schválila novelu přes odpor poslanců ODS poměrem hlasů 107 ze 176. K definitivnímu přijetí novely už schází jen podpis prezidenta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video