K soudu jde další činitel KSČ

  • 5
Další vysoký komunistický prominent - bývalý ministr vnitra České socialistické republiky Josef Jung - neunikne soudu. Bude se před ním zodpovídat za to, že v roce 1979 rozhodl o odnětí občanství spisovateli a dramatiku Pavlu Kohoutovi, a tím z něj udělal nedobrovolného vyhnance. "30. dubna jsme podali obžalobu pro zneužití pravomoci veřejného činitele," řekla státní zástupkyně, která má případ na starosti, nepřála si však uvést své jméno.

Pavel Kohout, jenž byl právě v roce 1979 v zahraničí, byl jako nepohodlný zbaven českého občanství pracovníkem civilně-správního úseku ministerstva vnitra, který dnes již nežije.

Proti tomuto rozhodnutí se tehdy odvolal (přesněji podal rozklad), v němž s tímto rozhodnutím nesouhlasil. Zamítavou odpověď na tento rozklad podepisoval právě Jung. Byl to tedy on, kdo v poslední instanci rozhodl, že Kohout se do republiky nevrátí. Osmasedmdesátiletému Jungovi nyní hrozí až desetileté vězení, protože svým činem způsobil zvlášť závažný následek a vztahuje se na něj přísnější trestní sazba.

Jung se původně bránil tím, že před svým rozhodnutím dostal k rozkladu stanovisko odborné komise, která odnětí občanství doporučila a on jej jen respektoval. Státní zastupitelství však dospělo k závěru, že rozhodovací pravomoc měl ministr Jung.

Pavel Kohout byl definitivně zbaven československého občanství v prosinci 1979. Ještě předtím byl násilně odsunut z Československa, když se pokoušel vrátit domů z Rakouska. Sám Kohout zatím v případu nevypovídal. Vyšetřovatelé i obžaloba však měli k dispozici dostatečně průkazné písemné dokumenty přímo z ministerstva vnitra.

Kohoutovi uškodila kniha

Jedním z důvodů, proč byl spisovatel Kohout zbaven občanství, byl jeho román Katyně, který napsal krátce předtím (v roce 1978 vyšel poprvé v edici Petlice). Knihu totiž vyhodnotil tehdejší Úřad pro tisk a informace jako útok na socialistické zřízení. K posudku na knihu se navíc ještě přidaly rozhovory, které Kohout poskytl zahraničním novinářům ve Vídni poté, co mu byla roce 1977 udělena Velká rakouská státní cena za evropskou literaturu.

A k dovršení všeho byl Kohout i jedním z významných signatářů Charty. Jeho osobu operativně rozpracovala desátá správa StB. Román Katyně ukazuje na příběhu dívky - mladé popravčí - podivný totalitní svět, v němž slovo morálka nemá prakticky žádný význam. Kniha měla v zahraničí velký úspěch a byla přeložena do většiny evropských jazyků. 
(san) 

Bývalý československý ministr vnitra Josef Jung a spisovatel Pavel Kohout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue