Mezi obžalovanými je i bývalý liberecký primátor Jiří Kittner.

Mezi obžalovanými je i bývalý liberecký primátor Jiří Kittner. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Začne soud s 23 zastupiteli Liberce. Jen najít síň, kam se vejdou

  • 4
Zvedli ruku pro prodej městského majetku, teď se kvůli tomu liberečtí zastupitelé sejdou u soudu. Podle obžaloby totiž byla jimi schválená transakce pro město nevýhodná. Obžalobu třiadvaceti zastupitelů má na stole liberecký soud. Rozsáhlý případ začne projednávat po prázdninách.

Soud čekají dosud nevídané logistické "manévry", kauzu s takovým množstvím obžalovaných dosud neřešil. "Termín stanovíme na říjen, to je už jisté," uvedla předsedkyně libereckého soudu Ivana Šoljaková.

V případu figurují současní i bývalí zastupitelé. Všem hrozí za trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku až tříleté vězení.

Obžalovaný je třeba bývalý primátor Jiří Kittner (ODS), jeho dřívější radní Ondřej Červinka (ODS) nebo někdejší radní Ivo Palouš (ČSSD).

U soudu bude i jeden komunista, členové Unie pro sport a zdraví a dva zástupci z někdejší Strany zelených. "Z vědomé nedbalosti měli Městu Liberec způsobit škodu ve výši přesahující tři a půl milionu korun," uvedl mluvčí libereckého státního zastupitelství Petr Hořín.

Kauze je dnes už šest let. Celkem 23 zastupitelů hlasovalo v dubnu 2007 pro převod městských stavebních pozemků v Liberci-Doubí do soukromých rukou. Díky tomu získali pozemek u průmyslové zóny Jih o rozloze 3 300 metrů čtverečních manželé Volavkovi za 1,49 milionu korun.

Podle žalobce to ale "neodpovídalo ceně v daném místě a čase obvyklé". Město také prodalo pozemek bez výběrového řízení.

Na nevýhodný prodej upozornil zastupitel

Na prodej nevýhodný pro město upozornil v článku pro Libereckého zastupitele Jiří Šolc, tehdejší zastupitel za Stranu pro otevřenou společnost. O věc se začala zajímat policie a politiky obvinila.

Liberecký soud původně stíhání obviněných zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství ale podalo dovolání, kterému Nejvyšší soud vyhověl. Liberecký soud prý mimo jiné nevěnoval dost pozornosti tomu, zda zastupitelé postupovali s náležitou opatrností.

Ti své obvinění pokládali od počátku za nesmyslné.

"Transakcí, kdy prodáváme nemovitosti za cenu méně než obvyklou a bez výběrového řízení, jsou desítky, patří k nim například prodeje bytů nájemníkům," komentoval tehdy záležitost někdejší liberecký primátor Jiří Kittner.

"Pokud budu chtít policii zahltit, donesu jim desítky trestních oznámení na zastupitele, ale ta se z toho zblázní," upozornil Kittner.

Prodej naopak považoval pro město za výhodný. "Pozemek leží vedle ulice České mládeže na nijak zvláště atraktivním místě. Nikdo jiný o něj nepožádal. Prodali jsme ho v souladu s našimi předpisy za obvyklou cenu a dostali slušné peníze."

Jiní zastupitelé zase říkali, že nepostupovali se zlým úmyslem. Jen o tom, že je cena nízká, nevěděli.

Nejvýše postavenou obžalovanou je náměstkyně hejtmana

"Zastupitelé nejsou realitní makléři a osobně si myslím, že je vina spíš na straně toho, kdo materiál připravil," řekla v době, co nejprve soud trestní stíhání zastavil, zastupitelka Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví).

Nyní je jako náměstkyně krajského hejtmana za Změnu pro Liberecký kraj v případu nejvýše postaveným obžalovaným politikem.

"Rozhodně to v mém případě nebyl zlý úmysl, nemyslím si to ani u ostatních, kteří hlasovali, proto věřím, že to pro nás dopadne dobře," řekla před časem Kocumová.

Státní zastupitelství je ale přesvědčeno o tom, že zvolení politici měli vědět, pro co hlasují. "Od toho jsou volení, aby spravovali obec. Koneckonců je jim kladena za vinu vědomá nedbalost," je přesvědčen státní zástupce Hořín.

Soud kromě bitvy dvou právních pohledů bude řešit i mnohem prozaičtější problém. S místem.

"Řešíme i zajištění technického zázemí a samotnou technickou proveditelnost, protože obviněných je velké množství. Budou tam sedět advokáti a očekává se i velký zájem médií," uvedla předsedkyně libereckého soudu Ivana Šoljaková.

Problémem může být už správné ozvučení a nahrávání celého trestního líčení. Soud musí mimo jiné zajistit i sezení obhájce v blízkosti svého klienta, aby spolu mohli mluvit. I s tím bude potíž.

Většina jednacích síní libereckého soudu na takový počet obžalovaných není zařízena. Stále proto existuje i neobvyklá možnost, že se líčení přesune jinam.

"K tomu bych nerada přistupovala, protože je to nákladné a technicky náročné, i z hlediska bezpečnosti a ostrahy," doplnila předsedkyně soudu Šoljaková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video