K soudu došla jedna pyramidová hra

Ostrava - Princip pyramidových her, na které se v České republice už nachytaly statisíce lidí, je jednoduchý: Zaplať za vstup do hry a pak si vydělej tím, že přivedeš další účastníky. Jen velmi málo hráčů se však dočká zisku. Spokojení jsou jen organizátoři a několik jedinců, kteří se ocitnou nejblíže vrcholu pyramidy.
Stát byl dosud proti obrovským daňovým únikům z těchto her bezmocný. Činnost asi tuctu společností v minulých letech prověřovala policie, ale nakonec bez výsledku. Jedinou výjimkou je zatím hra Astram, která přišla do České republiky v druhé polovině devadesátých let z Polska.

Hráči při vstupu zaplatili pětačtyřicet tisíc korun nebo 2300 marek. Výdělek se měl odvíjet od toho, kolik dalších lidí hráč přivede. Zástěrkou byl prodej příručky o pozitivním myšlení. Olomoucký státní zástupce letos v červnu podal na manažery Astrami obžalobu. Je to první případ pyramidové hry v zemi, který se dostal tak daleko.

"Spis je u soudu v Olomouci. Čtyři manažeři jsou obžalováni z podvodu, hlavní pachatel z neodvedení daně a nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení. V případu je tisíc sto šedesát pět poškozených a  škoda přesahuje čtyřicet tři milionů korun," sdělila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

Vyšetřovatel republikového úřadu vyšetřování stíhal pět lidí ze společnosti Skyline za provozování nepoctivých her a sázek. "Trestní stíhání však bylo zastaveno," uvedla Bednarčíková. V případu jiné společnosti Vanilla prověřovala policie dvacet oznámení. "Věc jsme odložili, jelikož se nejednalo o trestný čin," řekla policejní mluvčí.

Kriminalista z Ostravy, který se těmito případy zabývá, uvedl, že kamenem úrazu dosud bylo to, že účastníci hry platili za určitý produkt, byť to byla jen zástěrka.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video