Ropou obalený pták zápasí s mazlavou látkou u zdi jednoho z plavidel poblíž zničené plošiny Deepwater Horizon, z jejíhož vrtu uniká do moře ropa (9. května 2010)

Ropou obalený pták zápasí s mazlavou látkou u zdi jednoho z plavidel poblíž zničené plošiny Deepwater Horizon, z jejíhož vrtu uniká do moře ropa (9. května 2010) | foto: AP

K ropné havárii v Mexickém zálivu přispělo šetření peněz i času

  • 1
Těžařská společnost BP a firmy, které s ní spolupracovaly, chtěly loni ušetřit čas i peníze. Učinily tak řadu rozhodnutí, která nakonec přispěla k explozi na plošině Deepwater Horizon a k ropné katastrofě v Mexickém zálivu. Přitom se jí dalo předejít. K takovému závěru došla americká komise, která neštěstí vyšetřovala.

Komise, kterou pověřil vyšetřováním havárie americký prezident Barack Obama, zveřejní plnou verzi osmačtyřicetistránkové zprávy příští týden. Některé závěry expertů ovšem světové zpravodajské weby citují už nyní.

Zpráva se zaměřuje zejména na firmy BP, která havarovaný vrt Macondo vlastnila, Halliburton, jež řídila operace směřující k uzavření poškozeného vrtu, a Transocean, která vlastnila těžební plošinu Deepwater Horizon.

Vrtná plošina Deepwater Horizon na snímku z 22. května, před tím, než se potopila na dno Mexického zálivu

Vrtná plošina Deepwater Horizon na snímku z 22. května před tím, než se potopila na dno Mexického zálivu

Tak například pochybení firem bylo dle komise systémové a bez reforem se podobná havárie může opakovat. A šetření společností při budování vrtu přispělo k explozi na plošině (více o výbuchu čtěte zde).

Únik ropy v Mexickém zálivu

Vše o ekologické katastrofě

"Ať už k nim došlo záměrně, nebo nikoliv, řada rozhodnutí učiněná firmami BP, Halliburton a Transocean, která zvýšila risk výbuchu vrtu Macondo, jednoznačně těmto společnostem ušetřila čas (a peníze)," uvádí se ve zprávě komise.

Nehodě se přitom dalo předejít, míní jeden z vyšetřovatelů a bývalý guvernér Floridy Bob Graham. "Tato katastrofa by se pravděpodobně nestala, pokud by tyto společnosti byly vedeny v první řadě neutuchajícím zájmem o bezpečnost," prohlásil.

Hasiči se snaží uhasit požár ropné plošiny v Mexickém zálivu (21. dubna 2010)

Hasiči se snaží uhasit požár ropné plošiny v Mexickém zálivu (21. dubna 2010)

Satelitní snímek ropou zasažené oblasti v Mexickém zálivu (24. května 2010)

Satelitní snímek ropou zasažené oblasti v Mexickém zálivu (24. května 2010)

Kritika komise, kterou v květnu 2010 ustavil americký prezident Barack Obama, se však neomezuje pouze na soukromé společnosti. Podle vyšetřovatelů pochybily také úřady, které na činnost firem měly dohlížet. Úřadům prý chyběly zejména pravomoci, prostředky a odbornost, aby mohly chybám zabránit.

Mládě volavky umírá v ropou pokryté Baratarijské zátoce u pobřeží Louisiany. (24. května 2010)Plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna loňského roku a při explozi zahynulo 11 dělníků. Po dvou dnech požáru se zařízení potopilo a z vrtu v hloubce 1 500 metrů začaly do moře proudit miliony litrů ropy denně. Únik se podařilo zastavit pomocí krytu až v polovině července.

Do moře celkem uniklo téměř 800 milionů litrů ropy, která znečistila pobřeží pěti amerických států, včetně ekologicky citlivých mokřadů v deltě Mississippi. Podle ekologů se budou Mexický záliv a jeho pobřeží z následků katastrofy vzpamatovávat ještě několik let.

Mexický záliv

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video