Pražská Opencard. Ilustrační foto

Pražská Opencard. Ilustrační foto | foto: Koláž iDNES.cz

K Opencard se přihlásili manželé Turkovi, vlastní akcie firmy Haguess

  • 26
Hlavní dodavatel kritizované pražské karty Opencard, firma Haguess, změnila na valné hromadě formu akcií a zveřejnila jejich vlastníka. Většina akcií patří Jaroslavu Turkovi a jeho manželce. Turek působí v Haguess a i ve firmě Allshare, která magistrátu dodala prvotní plán Opencard.

Jaroslav Turek, který vlastní pětadevadesát procent akcií firmy Haguess, je předsedou dozorčí rady firmy Allshare - ta magistrátu představila prvotní plán k Opencard, který předurčil rozvoj celého projektu. Pět procent akcií patří také Turkově manželce Miroslavě. - o Turkovi se spekulovalo už dříve, více čtěte zde

O Haguess

Společnost Haguess byla založena v roce 1996 jako rodinná firma. Zabývala se například vznikem bankovních informačních systémů. Od roku 2001 se pak zaměřila na rozvoj čipových karet. Spolupracovala i na plzeňské a liberecké kartě. V roce 2006 vyhrála výběrové řízení na Opencard a ze společnosti s ručením omezeným se změnila na akciovou společnost.
Podle právníků může projekt Opencard provozovat jako jediná. Má totiž autorská práva na software. Vyplývá to ze stanoviska advokátní kanceláře KŠD Šťovíček, které si město nechalo vypracovat.

Zveřejněním majitelů akcií chce firma zastavit spekulace o vlastníkovi. "Změnou formy akcií jsme vyšli vstříc požadavku primátora hlavního města Prahy a doufáme, že nyní už se budeme moci v klidu věnovat dalšímu technologickému rozvoji projektu Opencard," uvedl po valné hromadě Turek, který má v Haguess na starosti strategii a finance.

Dosavadní forma akcií na majitele totiž umožňovala skrýt, kdo opravdu firmu vlastní. To kritizovalo i vedení Prahy. Turek se sice k vlastnictví už dříve přihlásil, přesto některá média spekulovala o tom, že by za Haguess mohl stát i někdo jiný, například kontroverzní pražský podnikatel Roman Janoušek.

Projekt Opencard už Prahu stál 833 milionů korun, příjmy byly nulové. Posoudily jej tři audity, za které magistrát zaplatil kolem čtyř milionů korun.

Prověrky poukázaly na některé chyby projektu, například nevýhodné smlouvy města s firmou Haguess, které zaručují výsadní postavení hlavního dodavatele. Kvůli nim údajně Praha zaplatila jen na licenčních poplatcích asi 180 milionů korun, což představuje asi pětinu nákladů na celý projekt. Město uzavřelo minulý týden ke smlouvám dodatky, které by měly postavení magistrátu zlepšit. - více o dodatcích k nevýhodné smlouvě čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video