K odsouzenému lékaři se nikdo nehlásí

  • 2
Praha - Lékař Petr Votruba, který podle pondělního rozsudku obchodoval na černém trhu s léky na spaní, neříká o svém pracovišti pravdu. Při výslechu uvedl, že pracoval v Nemocnici Na Homolce. Zde se však k němu nikdo nehlásí. "Nebyl nikdy v žádném pracovním vztahu k Nemocnici Na Homolce," řekla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Podle Kalouskové nepracoval Votruba v nemocnici ani v období uvedené trestné činnosti, ani nikdy před či po tomto datu.

Odsouzený lékař navíc neplatil ani členské příspěvky České lékařské komoře, což mu ukládá zákon. Bez těchto poplatků by nemohl v Česku léčit.

"Česká lékařská komora Votrubu v současné době neeviduje mezi svými členy," potvrdil mluvčí komory Pavel Kubíček.

Soud podruhé trestal obchod s léky
Dva lékaři, kteří obchodovali na černém trhu s léky na spaní, si mají odsedět šest a sedm let ve vězení. Majitelka lékárny, která podle obžaloby medikamenty dodávala, k soudu nepřišla. Pražský odvolací senát tak kauzu, v níž figurují čtyři obžalovaní, už podruhé rozdělil. Lékarnice v lednu vyvázla s podmínkou.

Lékař Petr Votruba a Štefan Majerník půjdou za nelegální obchody s léky na šest a sedm let do vězení. Votruba navíc musí zaplatit pokutu 900 tisíc korun. Vrchní soud v Praze o tom rozhodl v odvolacím řízení.

Odvolací senát tak zopakoval tresty, které oběma mužům uložil městský soud loni v srpnu. Na rozdíl od původního verdiktu však Votrubovi pokutu snížil o 100 tisíc.

Votruba i Majerník si mají tresty odpykat ve věznici s dozorem.

Podle rozsudku obchodovali nelegálně s rohypnolem a diazepamem. Existovala dokonce domněnka, že léky končily mezi narkomany ve Švédsku.

"Nebylo prokázáno, že by obžalovaný Majerník léky vyvezl do skandinávských zemí, i když je silné podezření, že tomu tak bylo," poznamenal předseda odvolacího senátu Jindřich Fastner.

Lékařka Hana Vagnerová se soudu omluvila ze zdravotních důvodů. Trestní senát proto samostatně rozhodl jen o prvních dvou obžalovaných a její případ odročil na 5. června.

Podmínka pro lékárnici
Pražský odvolací senát kvůli nemoci obžalovaných kauzu rozdělil už jednou. V lednu v samostatném líčení pouze potvrdil dvouletou podmínku a pokutu 200 tisíc korun pro lékárnici, která lékaře seznámila s majitelkou lékarny.

Pracovnice lékárny Jitka Hulíková dostala dvouletý podmíněný trest s odkladem na čtyři roky.

Na přelomu let 1998 a 1999 seznámila lékaře Votrubu na jeho vlastní žádost s majitelkou lékárny v pražském Braníku Hanou Vagnerovou. Votruba potřeboval bez povolení sehnat velké množství rohypnolu, který mu pak Vagnerová obstarala.

Hulíková za jejich seznámení dostala 120 tisíc korun.

Lékař odebíral tisíce léků
Obžaloba viní Votrubu, chirurga v nemocnici Na Homolce, že od Vagnerové v letech 1999 a 2000 odebral 91 tisíc balení rohypnolu po 20 tabletách a přes 17 tisíc balení diazepamu asi po stovce tablet. Cena rohypnolu přitom činila zhruba 2,7 milionu korun a diazepam byl asi za 1,9 milionu.

Votruba pak léky poskytl dalšímu obžalovanému Štefanu Majerníkovi, který s nimi naložil nezjištěným způsobem. Léky byly údajně určeny pro černý trh ve skandinávských zemích, přičemž výnosy z obchodů se podle odhadu obžaloby pohybovaly v milionových částkách.

Hulíková byla odsouzena za pomoc při neoprávněné výrobě a držení omamných a psychotropních látek. Městský soud jí v srpnu vyměřil šest let vězení, stejně jako Votrubovi.

Zástupkyně požadovala přísnější tresty
Proti verdiktu městského soudu se odvolalo státní zastupitelství a s výjimkou Hulíkové i všichni obžalovaní. Státní zástupkyně požadovala pro Hulíkovou zhruba čtyřletý nepodmíněný trest a citelnější peněžitý postih. Vrchní soud však její odvolání zamítl.

Přiklonil se k názoru obhájce Antonína Fürsta, který trest pro svoji klientku označil za přiměřený. Soud vzal v úvahu zejména fakt, že Hulíková se k činu při výslechu na policii doznala a pomohla tak objasnit nezákonné jednání všech obžalovaných.

Fürst také upozornil, že se na něm podílela poměrně málo a v porovnání s ostatními z něj také měla relativně nízký zisk.

Kolik lidí se do transakcí celkem zapojilo, není jasné. Policii se údajně podařilo odhalit jen část překupnického řetězce. Ve Švédsku bylo odhaleno několik dealerů, kteří tam s českými léky obchodovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video