K Nobelově ceně se ´provoněli´ Američané

  • 10
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství dostali američtí vědci Richard Axel a Linda B. Bucková. Švédská akademie ocenila jejich výzkum čichových buněk. Nezávisle na sobě objasnili, jak lidé vnímají vůně a pachy a pamatují si je. K ceně si rozdělí 10 milionů švédských korun.

Vědci objasnili základní mechanismy čichu.

Objevili tisícovku různých genů (což jsou tři procenta celkové genové výbavy člověka), které řídí vznik stejného počtu typů čichových receptorů.

"Čich dlouho zůstával nejzáhadnějším smyslem. Neznali jsme základní principy, jak lidé poznávají a pamatují si kolem deseti tisíc různých pachů," zdůvodňují akademici význam oceněných vědců, kteří podle nich zbavili čich tajemství.

Jejich výzkum upozornil na to, jak často je čich v akci, aniž si to lidé uvědomují.

Dobré víno nebo zralá jahoda dříve než chuťové pohárky zaměstnají velké množství čichových receptorů, které mozku řeknou: Toto je dobré. Čich nám naopak v dospělosti nedovolí sníst jídlo, po kterém se nám v dětství udělalo nevolno.

LAUREÁTI 1901-2004 PODLE STÁTŮ

297 - USA, 98 - Velká Británie, 76 - Německo, 48 - Francie, 30 - Švédsko, 21 - Švýcarsko, 18 - Rusko, 14 - Nizozemsko, 13 - Dánsko, Itálie, 12 - Rakousko, Japonsko, 9 - Kanada, 8 - Belgie, Norsko, 7 - Jihoafrická republika, 6 - Irsko, Španělsko, 5 - Argentina, Austrálie, Polsko, 4 - Indie, Izrael, 3 - Egypt, 2 - Chile, Čína, Československo, Finsko, Řecko, Guatemala, Mexiko, Portugalsko, 1 - Alžírsko, Bosna, Kolumbie, Kostarika, Východní Timor, Ghana, Island, Írán, Maďarsko, Myanmar, Nigérie, Pákistán, Palestina, Jižní Korea, Tibet, Trinidad, Ukrajina, Vietnam.

Jedinečné vůně mohou vyvolat vzpomínku z dětství, připomenout pěkné i špatné chvíle. Mláďata savců podle pachu najdou matčinu bradavku - bez čichu by nenašla mléko a zahynula by. Ztráta čichu je značným hendikepem.

Osmapadesátiletý Richard Axel působí na Columbia University v New Yorku a o rok mladší Linda B. Bucková ve Středisku pro výzkum rakoviny Freda Hutchinsona v Seattlu. Výsledky výzkumů společně publikovali v roce 1991.

Tipy na favority opět nevyšly
Média před pondělním vyhlášením laureátů favorizovala britské epidemiology, kteří objevili spojitost mezi kouřením a rakovinou, nebo americkou mikrobioložku, která posunula dopředu výzkum cholery. Spekulace ale opět nevyšly.

Jména horkých favoritů nejsou totiž nic víc než tipy. Švédská královská akademie věd totiž nominace už padesát let nezveřejňuje a její členové drží informace až do poslední chvíle v tajnosti.

Jak uvádí agentura AP, jedním z vodítek k určení kandidátů může být i cena, kterou každoročně uděluje nadace Alberta a Mary Laskerových. Osmašedesát laureátů, kteří spolu s ní získali 50 tisíc dolarů, bodovalo i v nobelovském klání.

Ocenění si dělili Britové a Američani
Loni převzali Nobelovu cenu a rozdělili si šek na 10 milionů švédských korun (asi 35 milionů Kč) Brit Peter Mansfield a Paul C. Lauterbur z USA za výzkum magnetické rezonance, která se využívá při vyšetřování pacientů. - více zde

Také o předloňské ocenění se dělili britští a američtí vědci, kteří pozorováním buněk u červa Caenorhabditis elegans přispěli k pochopení procesu genetické regulace při vývoji orgánů a odumírání buněk. - více zde

Mírovou cenu může získat i Václav Havel
Udílení cen v dalších oborech bude následovat v rychlém sledu - v úterý akademie oznámí jména laureátů v oboru fyziky, ve středu následuje chemie.

Datum vyhlášení ceny za literaturu bude v souladu s tradicí teprve oznámeno. Experti se domnívají, že by svět mohl poznat oceněného spisovatele už ve čtvrtek. Příští pondělí udělí Švédská banka ocenění za ekonomické vědy.

Vítěze Nobelovy ceny za mír norský výbor vybral na své poslední schůzce minulý týden, jeho jméno však zveřejní až v pátek. Šance se dávají šéfovi agentury pro atomovou energii Baradejovi, papeži Janu Pavlu II. i exprezidentovi Havlovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video