Exploze bomby nastražené v autě zranila 46 lidí a poničila budovu kasáren španělské Civilní gardy (29. července 2009)

Exploze bomby nastražené v autě zranila 46 lidí a poničila budovu kasáren španělské Civilní gardy (29. července 2009) | foto: Reuters

K nedávným atentátům ve Španělsku se přihlásili separatisté z ETA

  • 0
K nedávným atentátům ve Španělsku se přihlásila separatistická organizace ETA, uvedla agentura DPA s odvoláním na baskický deník Gara. Teroristé udeřili například u policejních kasáren na severu země a o den později na Mallorce. Při útocích zemřeli dva četníci a desítky lidí se zranily.

Baskická separatistická organizace ETA "oslavila" na 31. července 50 let od svého založení a španělské bezpečnostní složky přiměla k nejvyšší pohotovosti.

Krátce před výročím totiž Španělskem otřásly hned dvě exploze v pouhých dvou dnech. Nejprve explodovala v autě nastražená bomba u kasáren četnictva v Burgosu na severu země, lehce zranila 65 lidí.

Turisté sledují místo výbuchu v Palmanově (30. července 2009)O den později se ozval výbuch před před kasárnami ve městě Palmanova na Mallorce. Zemřeli dva četníci a Španělsko kvůli atentátu načas uzavřelo vzdušný i námořní prostor. - čtěte Výbuch na Mallorce zabil dva četníky, vzdušný prostor je opět otevřený

Teroristé v tomto případě bombu připevnili na spodek jednoho ze zaparkovaných aut a v okamžiku, kdy do něj četníci nastoupili, nálož odpálili. V souvislosti s útokem na Mallorce pátrala španělská policie po dvou podezřelých mužích.

50 let ETa ve fotografiích

podívejte se

Další útok, který mají na svědomí členové ETA, se odehrál 19. června v baskickém městě Arrigorriaga a zahynul při něm policejní inspektor.

V posledních letech chodí ze Španělska a Francie zprávy o zatýkání významných členů ETA a oslabení teroristů. Jenže organizace se vždy vzpamatuje a objeví se noví bojovníci.

Separatisté z ETA za dobu svého ozbrojeného boje za samostatný stát Basků připravili od roku 1968 o život více než 800 lidí. Nejen Španělsko, ale i Evropská unie a Spojené státy považují skupinu za teroristickou organizaci.

BASKICKO A JEHO SVOBODA

ETA (Baskicko a jeho svoboda) byla založena 31. července 1959 a za dobu ozbrojeného boje za samostatný stát Basků od roku 1968 připravila o život skoro 830 lidí. Nejčastěji útočila na četníky, policii a politiky, kteří se stavěli proti nezávislosti Baskicka. Skupina zavraždila už více než 200 příslušníků Civilní gardy.

Za teroristickou organizaci ji považuje nejen Španělsko, ale i Evropská unie a Spojené státy.

Tiskovka

Organizace zpočátku bojovala proti režimu generála Franka, za jehož vlády byl zakázán baskický jazyk a intelektuálové byli zatýkáni a mučeni pouze pro své politické či kulturní názory. Po Frankově smrti v roce 1975 se situace změnila. Baskicko má dnes větší autonomii - má vlastní parlament, policii a vybírá své vlastní daně.

Baskičtí separatisté postupně ztráceli podporu, v roce 1997 vyšlo do ulic španělských měst více než 6 milionů lidí a žádalo ukončení násilí. Vyprovokovala je smrt devětadvacetiletého úředníka Miguela Angela Blanka, kterého baskičtí separatisté unesli, a když vláda nesplnila jejich požadavky, střelili ho dvakrát do hlavy.

Útok na civilní gardu

V roce 2006 vyhlásila ETA příměří, nicméně ještě v témže roce ho porušila, když podnikla pumový útok na garáže madridského letiště, při němž zemřeli dva lidé.

Čtvrteční útok v turisty hojně navštěvované oblasti podle některých komentářů ukázal, že ETA hodlá znovu vést takzvanou letní kampaň, během níž útočí v předních letoviscích s cílem poškodit turistiku ve Španělsku. Loni explodovalo několik bomb na Costa del Sol a v Kantábrii. Posledními dvěma útoky však ETA spustila dlouho nevídanou krvavou kampaň, která má zřejmě také ukázat její akceschopnost.

Zdroj: BBC a ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video