K Mečiarově vile míří zástupy turistů

  • 3
Je to strmá ulice, přesto důchodci a lázeňští hosté neváhají vystoupat nahoru. Stojí tam totiž vila, o které hovoří celé Slovensko. Jde o bývalý penzion Elektra v Trenčianských Teplicích, kde se svůj "politický podzim" rozhodl strávit poslanec a šéf Hnutí za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar.

Není to žádná chudá čtvrť a Mečiarova vila s okolními pozemky, byť je zřejmě největší, tady nevypadá nepatřičně. Směle s ní mohou soutěžit i okolostojící domy.

Spousta lidí tady Mečiara vnímá jako nepříjemného souseda. "Většinou říkají, že je jim ta popularita protivná nebo že je Mečiar nezajímá," říká Darius Ivan, trenčínský novinář z deníku Sme.

S tím však nesouhlasí asi dvacetiletá dívka, která vychází z domu, jenž stojí proti Elektře. Mečiara považuje za slušného člověka. "Vyjde před bránu, pozdraví, podá ruku a vždy s námi prohodí pár slov," hájí svého souseda.

Vila se v lázeňském městečku stala velkou atrakcí. Snad každý z hostů se k ní alespoň jednou vypraví. "Jdu se podívat, jak nám tady ten chudák bydlí. Myslel jsem si, že Elektra stojí na začátku města za benzinkou, řekli mi však, ať se jdu podívat sem," říká pán, který se na prohlídku vydal v papučích. "Čekal jsem, jestli mě pozve dál. Nepozval," směje se po chvíli.

Míří sem nejenom Slováci, vila je populární i mezi hosty z Česka. "Ubytovali jsme se a teď koukáme, kdo to vedle nás bydlí," říká před Mečiarovou bránou mladý manželský pár z Česka. "Vždyť dnes i třicátníci mají takové domy," snaží se rozptýlit jejich pochybnosti pán, který se u nich zastavil.

Je tady docela rušno. Během necelé čtvrthodiny sem přichází další manželský pár, tři ženy na vycházce a starší pán. Vypadá to, že se Elektra stala pro Trenčianské Teplice příjemným zpestřením.

Město už totiž dávno není výstavním lázeňským městem a jeho centru vévodí oprýskané komunistické lázeňské domy. Mečiarova vila v porovnání s nimi vypadá trochu jako pěst na oko.

Třicet místností a tenisové kurty
Elektra, to není žádné skromné ubytování. Podle slovenských médií má třicet místností, tenisové kurty, dvoupodlažní "výminek" pro maminku a dřevěnou "kolibu". Jen za rekonstrukci údajně Mečiar zaplatil 41 milionů slovenských korun.

Například ochranná zídka kolem domu stála tři čtvrtě milionu, tři miliony padly na rekonstrukci hlavní budovy, za vnitřní bazén dal 690 tisíc a špičkový kamerový systém ho přišel na 217 tisíc. K 41 milionům je nutné připočítat koupi objektu (podle Mečiara "jen" pět milionů) a vybavení domu.

Dnes vypadá dům opuštěně. Čilý ruch na ulici hlídají bezpečnostní kamery, na dvoře stojí pár aut. Na stožáru si vítr pohrává s vlajkami - slovenskou a novodobým erbem rodiny Mečiarů.

Vila Elektra Mečiarově HZDS v Trenčíně a okolí uškodila. Bývalo to tady baštou mečiarismu, dnes se od nich voliči odvracejí. "Lidé vidí, jak si Mečiar žije, a samozřejmě, že je to naštvalo a HZDS už nevolili. I proto je nyní celé zastupitelstvo v Trenčíně pravicové," hodnotí situaci Darius Ivan.

Lidem podle něj také vadí to, že Mečiar před brány svého paláce téměř nevychází. "Tady na promenádě jsem ho viděla jen jednou, a to v autě," říká servírka v jedné z místních restaurací a hostům věnuje nechápavý pohled. "Proč se mě na něho všichni ptají?" lze vyčíst z jejích očí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video