Základní lékařská péče musí být pro pacienta dostupná do 25 minut. Ilustrační foto

Základní lékařská péče musí být pro pacienta dostupná do 25 minut. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

K praktikovi to pacient bude mít maximálně 35 minut, rozhodla vláda

  • 126
Vláda schválila dokument, který v praxi určí, jak hustá bude síť ordinací v Česku a jak rychle se pacient dostane k léčbě. Nařízení, které vejde v platnost v lednu, uvádí, že lidé by praktického lékaři měli mít v dosahu 35 minut. Naději dává lidem s roztroušenou sklerózou.

Do 35 minut musí být autem dostupný kromě praktika také zubař, gynekolog a lékárna. Další lhůty už jsou benevolentnější. Například k urologovi stačí přijet do 45 minut, kardiolog má být přístupný do hodiny a na neurochirurgii se má pacient dostat do dvou hodin.

Výhodu přináší nařízení vlády také nemocným roztroušenou sklerózou nebo těm, kteří potřebují vyšetření na tomografu, magnetické resonanci nebo mamografu. Nařízení udává, že na biologickou léčbu v případě roztroušené sklerózy může pacient čekat maximálně čtyři týdny (více o této výhodě čtěte zde), na tomograf tři, resonanci pět a na mamograf šest týdnů. Náhrady kyčelního kloubu se musí nemocný dočkat do 52 týdnů.

Nařízení vlády o dostupnosti zdravotních služeb

Najděte si konkrétní termín, do kterého vám musí být poskytnuta zdravotní péče

"V případě, že se bude jednat o akutní úraz a pacient bude kyčelní kloub
vyžadovat okamžitě, tak jej samozřejmě dostane," ujistil ministr zdravotnictví Leoš Heger s tím, že nařízení vlády udává maximální lhůty.

"Předpokládáme, že tyto doby budou sloužit jako orientační pro pacienty,
kteří se cítí nespokojení a budou se těchto dob dožadovat," doplnil Heger.

Lhůty ministerstvo oproti původnímu plánu o něco zkrátilo

"Cílem navrhované právní úpravy je (...) stanovit místní a časovou dostupnost zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění," stojí v předkládací zprávě k nařízení vlády.

"Návrh nařízení tedy stanovuje maximální možné dojezdové doby pro jednotlivé obory nebo služby, čímž se vyjadřuje místní dostupnost hrazených služeb, a takzvané plánované hrazené služby se lhůtou časové dostupnosti, tedy s maximální možnou lhůtou pro poskytnutí těchto služeb," doplňuje zpráva.

Proti dojezdovým dobám už dříve protestovaly odbory a Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle nich umožňují, aby v Česku prořídla síť ordinací a zdravotnických zařízení (více o námitkách čtěte zde).

Ministerstvo po kritice slíbilo, že vypracuje nový návrh nařízení. V předkládací zprávě sice píše, že námitky nebyly akceptovány, oproti původnímu plánu se ale doba dojezdu například u praktických lékařů zkrátila o deset minut (původní návrh najdete zde).

Ministerstvo zdravotnictví musí ještě materiál, který ve středu prošel vládou, dopracovat do finální podoby. Nové pravidlo, které vůbec poprvé stanovuje přesné lhůty pro dostupnost lékařské péče, začne platit od ledna příštího roku. Pro lékaře a pojišťovny je podle ministerstva i osloveného právníka Ondřeje Dostála závazné podobně jako zákon.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video