Na jarní maturity se přihlásilo téměř sto tisíc středoškoláků (ilustrační snímek).

Na jarní maturity se přihlásilo téměř sto tisíc středoškoláků (ilustrační snímek). | foto: Radek Cihla, MAFRA

K maturitám půjde sto tisíc žáků, dvě pětiny si vybraly matematiku

  • 36
Téměř sto tisíc středoškoláků se přihlásilo k jarním maturitám. Všechny čeká povinná čeština, matematiku si vybralo čtyřicet procent studentů, zbytek čeká zkouška z cizího jazyka. Maturity letos doznají oproti předchozím rokům řadu změn. Například místo dvou obtížností zkoušek bude jen jedna.

Ke společné (centrální) části maturit se přihlásilo 98 082 středoškoláků, 92,3 procent z nich jde ke zkoušce z dospělosti poprvé, 7,5 procent k opravnému termínu. K maturitě půjde i dalších 1 851 studentů, kteří už mají společnou část hotovou z minulosti a zbývá jim udělat některou ze zkoušek v profilové části, kterou si zajišťují školy samy.

Písemné práce a didaktické testy společné části proběhnou od 2. do 9. května, ústní zkoušky od 16. května do 10. června. O průběhu letošních maturit v pondělí informovali zástupci ministerstva školství a Cermatu, který zkoušky zajišťuje.

Detailní informace o maturitě najdou školy a žáci na internetových stránkách novamaturita.cz. Na webu se už například objevily ilustrační testy ke všem zkouškám, uvedl ředitel Cermatu Jiří Zíka.

Jeho organizace, v předchozích letech kritizovaná za neochotu zveřejňovat řadu údajů, tvrdí, že letos bude maximálně otevřená. "Abychom předešli dohadům o kvalitě testů a jednotlivých úloh, zveřejníme po skončení maturit zadání a klíče správných řešení," řekl Zíka. Zpřístupní se také anonymizované výsledky.

Zatímco loni byla na výběr lehčí a těžší úroveň zkoušky, letos zůstala jen ta snadnější. Oproti původním předpokladům zůstaly dva povinné předměty - češtinu doplní buď cizí jazyk, nebo matematika, kterou si zvolilo 40 tisíc studentů.

Slohové práce budou po jednoroční pauze opět opravovat přímo učitelé maturantů. Loni to dělali nezávislí hodnotitelé, podle mnohých středoškoláků ale postupovali příliš přísně a neobjektivně.

Cermat bude studentům pečlivěji odpovídat na žádosti o přezkum

Studenti nespokojení s výsledkem maturit budou mít více času na podání odvolání. Vyjádření úřadů pak dostanou dřív než loni, kdy kvůli tomu často nestíhali přijímací řízení na vysoké školy. Změny maturit přinesla novela školského zákona, kterou prezident Václav Klaus podepsal na začátku loňského listopadu (více zde). "Především se jedná o zjednodušení a zlidštění maturit," komentoval to náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Podle obecně prospěšné společnosti Eduin se letos počet žádostí o přezkum může výrazně zvýšit v reakci na lednový rozsudek Nejvyššího správního soudu. Ministerstvo a krajské úřady podle něj musí maturantům, kteří se odvolali, odpovídat na konkrétní výtky (více čtěte zde).

Cermat slibuje, že letos budou odpovědi na odvolání studentů konkrétnější. "K podnětům budou dělat posouzení i nezávislí odborníci," zmínil Fryč. Loni po jarním termínu maturit podalo žádost o přezkum přes osm tisíc středoškoláků, po podzimním termínu zhruba 1 200 studentů. Uspěla jen malá část.

Změny se týkají jen tohoto a příštího ročníku maturit. Jejich dlouhodobější proměnu připravuje skupina odborníků, kterou loni v červnu sestavil ministr školství. Závěry má mít hotové do poloviny roku, řekl Fiala iDNES.cz loni v prosinci.

Letošní ročník stojí 170 milionů, oproti loňsku je to podle Zíky úspora 20 milionů.  Od roku 1999 stála příprava státních maturit podle dřívějšího vyjádření ministra školství Petra Fialy zhruba 1,4 miliardy korun. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video