Indii zasáhl cyklon velký jak Francie, prchly před ním statisíce lidí

  • 17
Indii zasáhl nejsilnější cyklon od roku 1999. Úřady už evakuovaly více než 550 tisíc obyvatel z pobřežních oblastí států Urísa a Ándhrapradéš. Přímořské oblasti bičuje silný vítr a déšť a obloha je skoro černá. Indická média zatím přičítají cyklonu smrt pěti lidí.

"Velice silně prší a vítr vane rychlostí sto, stodvacet kilometrů za hodinu. Telefonní linky jsou přerušené, nejde ani elektřina," řekl zpravodajské stanici BBC jeden z obyvatel metropole státu Urísa Bhuvanéšvaru. Vycházet ven z krytu by podle něj bylo příliš nebezpečné, protože padají stromy a všude lítají třísky.

Podle indické meteorologické služby bouře dosáhne síly větru 210 až 220 kilometrů za hodinu. Američtí meteorologové ale varovali, že cyklon, který pokrývá téměř celou plochu Bengálského zálivu, může dosáhnou síly větru až 269 kilometrů v hodině s nárazy.

Pokud prognózy amerických expertů vyjdou, mohl by cyklon lámat i historické rekordy. "Pokud to nebude rekord, tak bude velmi, velmi blízko," řekl AP odborník na hurikány z Miamské univerzity Brian McNoldy. Podle deníku Times of India mohou lokální úřady blížící se katastrofu podceňovat.

Bouře zatím nevykazuje žádné známky slábnutí a má impozantně velký střed. Pokud bude pokračovat v současném směru a intenzitě, způsobí značné škody na elektrickém a telekomunikačním vedení, silnicích a železnici, a také na úrodě.

Přinesla s sebou silné deště a zvednout by mohla až devítimetrovou přílivovou vlnu, která může ohrozit hliněné domky na pobřeží. V nich proto nesmí nikdo zůstat, úřady zakázaly i vyplouvání rybářských lodí.

Cyklon je velký zhruba jako Francie

Satelitní snímky bouře ukazují, že rotující okraje dosahují délky téměř 1 600 kilometrů od východního pobřeží Indie k západnímu pobřeží Barmy, a cyklon tak pokrývá plochu odpovídající zhruba Francii.

V roce 1999 zasáhl indický stát Urísa smrtící supercyklon, který zabil více než 10 tisíc lidí. Tentokrát ale oficiální činitelé tvrdí, že jsou lépe připraveni, napsal zpravodajský server BBC News.

V obou ohrožených státech je v pohotovosti armáda. Připravené jsou také vrtulníky a dodávky potravin, které budou v případě potřeby shazovat do postižených oblastí odříznutých od světa.

V metropoli státu Urísa Bhuvanéšvaru lidé v panice vykoupili všechny základní potraviny a regály moha obchodů zůstaly prázdné. Mezi lidmi se šíří panika.

Tajfun pocuchal Filipíny

S řáděním živlů se potýkají také Filipíny. Na souostroví udeřil tajfun Nari, který podle agentury AFP přinesl smrt nejméně dvanácti lidem. Kromě toho dva miliony obyvatel bouře připravila o elektrický proud.

JNari již v pátek večer našeho času udeřil na východní pobřeží prudký vichr o rychlosti 150 kilometrů v hodině, v poryvech až 185. Hned při prvním úderu vyvracel stromy a srážel sloupy elektrického vedení. Poté bouře zamířila západním směrem přes úrodné oblasti hlavního filipínského ostrova Luzonu.

Tajfun nicméně ušetřil hlavní město Manilu. Úřady předem varovaly 12 milionů obyvatel metropole před možnými záplavami. Nari nyní míří přes Jihočínské moře k severnímu pobřeží Vietnamu. Podle hongkongských meteorologů přitom opět mohutní.

Kvůli blížící se bouři odvolal ve čtvrtek návštěvu Filipín americký ministr zahraničí John Kerry. K tomuto rozhodnutí podle svého vysvětlení dospěl na základě "úsudku pilotů a leteckých společností". Filipíny podle AFP každý rok sužuje kolem 20 velkých bouří nebo tajfunů, a to převážně v období od června do října.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video