K celnímu úniku přibyl podvod

  • 3
Radovan Krejčíř, stíháný za půlmiliardový celní únik, byl obviněn v další kauze. Muž, který byl před časem omylem propuštěn z vazby, se tak vrátil za mříže. Nově byl podle žalobce obviněn, že loni vytuneloval společnost Technology Leasing přes úvěr u České spořitelny.

"Vazba byla uvalena 20. září, aby neovlivňoval svědky a neutekl," potvrdil ČTK státní zástupce, který kauzu dozoruje.

Svědek celního podvodu byl zastřelen
Minulý týden byl zastřelen důležitý svědek v obou Krejčířových kauzách - správce rekreačního letoviska u břehu Orlické přehrady Petr Šebesta. Zda vražda souvisí s Krejčířovými případy, či s něčím úplně jiným, policie vyšetřuje.

V areálu Vystrkov u Orlické přehrady se v minulosti obchodovalo se zbraněmi.

Ve středu o půl deváté ráno tělo šestačtyřicetiletého Šebesty objevila jeho družka ve vile rekreačního letoviska, kam dříve jezdili komunističtí prominenti. Ležel v kaluži krve, tělo zasáhlo několik kulek.

Luxusní areál má Šebesta už druhým rokem v pronájmu. "Prověřujeme několik verzí. Jedna z nich je, že šlo o nájemnou vraždu. A ta je velmi pravděpodobná," říká policista obeznámený s vyšetřováním případu.

Šebestova vražda přišla necelý týden poté, co soud opět poslal do vazební cely právě Radovana Krejčíře. Několik důvěryhodných zdrojů MF DNES potvrdilo, že Šebesta ve vyšetřování stamilionového úniku figuroval jako důležitý svědek. Že je Krejčíř od minulého týdne ve vazbě, potvrdil bez bližších podrobností žalobce František Fíla z vrchního státního zastupitelství.

Zda vražda Šebesty opravdu souvisí s vyšetřováním jednoho z největších daňových úniků v zemi, si kriminalisté dosud netroufají říct. "Propletenec obchodních a majetkových vztahů kolem Šebesty je opravdu složitý a bude se těžko rozplétat," poznamenal citovaný policejní důstojník.

Krejčíře před rokem policisté začali stíhat za to, že jeho firma M 5 dovážela do České republiky motorovou naftu a benzin a neplatila clo. Stát tak podle vyšetřovatelů přišel nejméně o půl miliardy korun.

Když Krejčíře policisté zatýkali, v utajené místnosti jeho domu našli desítky zbraní, starožitnosti, diamanty, akcie a podle některých zdrojů i materiály tajných služeb. V únoru letošního roku byl Krejčíř omylem propuštěn z vazby.

Státní zástupce Vladimír Trýzna k tomu tehdy řekl: "Opětovné vzetí do vazby je možné jen v případě, že by se obviněný dopustil dalšího trestného činu nebo vyšlo najevo, že se ho v minulosti dopustil." Proč šel Krejčíř nyní znovu do vězení, policie dosud nesdělila.

Rekreační areál měl Šebesta v pronájmu od Miroslava Provoda, dalšího kontroverzního podnikatele, o jehož aktivity se policie zajímá už dlouhou dobu. Provod byl před pěti roky obviněn z ohrožení devizového hospodářství, protože od roku 1990 údajně dovezl nepřihlášené valuty v hodnotě 423 milionů korun. Po několika dnech však státní zastupitelství obvinění zrušilo kvůli formálním pochybením policie.

,

Video