První místopředsedkyní strany chtěla být také Džamila Stehlíková.

První místopředsedkyní strany chtěla být také Džamila Stehlíková. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

K Bursíkovi posadili zelení Kuchtovou a Lišku

  • 855
Zelení už vědí, jaký tým je povede. Ke staronovému šéfovi Martinu Bursíkovi přibyla rovněž staronová místopředsedkyně Dana Kuchtová, Ondřej Liška a Martin Tichý. Z vedení vypadl pražský radní Petr Štěpánek, který ostře vystupoval proti základně USA v Česku.

Nedělní program sjezdu zelených je možné označit cedulkou "volební". Delegáti volili ráno, za poledne i většinu odpoledne - zbytek místopředsedů a další stranické orgány.

Nejvýznamnější bylo dopolední rozhodování o druhé nejvyšší funkci. První místopředsedkyní chtěly být tři ženy. Kromě Kuchtové ještě ministryně Džamila Stehlíková a kontrolorka Nejvyššího kontrolního úřadu z Hradce Králové Monika Štayerová.

Volba první místopředsedkyně přitom delegáty evidentně zajímala, každá z adeptek musela odpovídat na řadu otázek.

Už debaty před volbami naznačovaly, že by mohla zvítězit pětačtyřicetiletá Kuchtová, která byla dlouhá léta známá především jako šéfka sdružení Jihočeské matky brojícího proti Temelínu.

Sjezd Strany zelenýchNejvětší námitky proti Kuchtové se týkaly obavy, že nebude práci pro stranu stíhat. "Obávám se, že buď nebude fungovat ministerstvo, strana nebo ty," tvrdil jí delegát Radovan Kunc.
 
Kuchtová ale takové obavy dosti rezolutně odmítala. "Zatímco nás žen se delegáti tradičně ptají, jak to zvládneme, a jestli je vůbec možné, abyste to dělaly, Martina Bursíka se na to nikdo nezeptal. Jak je to možné?" vytkla některým delegátům a od většiny ostatních si vysloužila hodně dlouhý potlesk.

Kuchtová zároveň oznámila, že bude chtít mít asistentku, která se bude věnovat právě stranické práci. "Jsem přesvědčena, že postavení žen v politice se začíná i díky Straně zelených měnit."

Z volebního vítězství se Dana Kuchtová mohla radovat společně se svou malou dcerou - vzala ji totiž na stranické jednání s sebou.

"Neskrývám dojetí, děkuji vám," reagovala na své zvolení, když dostala 176 hlasů z 285.

Sjezd Strany zelenýchBursík si Kuchtovou přál. A stejně tak si přál, aby místopředsedou pro zahraničí byl zvolen Ondřej Liška. Bylo to ovšem těsné, Liška získal 146 hlasů, jeho protikandidát (a dosavadní místopředseda) Petr Štěpánek 124.

"Chtěl bych, aby náš proevropský směr zůstal zachován i v tak složité situaci jako je současná vládní koalice," sliboval delegátům vítěz. "A já vám říkám, že v naší proevropské orientaci neuhnu a neuhnu. Pro nás je toto naprosto klíčová věc, a nenecháme si naši politiku diktovat od pana Zahradila nebo jiných," avizoval.

Předsednictvo Strany zelených doplní dvě osobnosti z nevládních organizací - vedoucí sdružení Zelený kruh Zuzana Drhová a bývalý ředitel Hnutí duha Martin Ander, který je náměstkem brněnského primátora. Členství v předsednictvu obhájil Dušan Lužný.

Štěpánek "vyhnal" ministryně z pódia
Oproti sobotě začali zelení jednat včas a pořádně zostra. Kromě debat o schopnostech žen se ukazovalo, že svou funkci nechce prodat lacino pražský zelený Petr Štěpánek.

Zaútočil hned na začátku jednání. Doslova vyhnal obě zelené ministryně z předsednického pódia sjezdu.

Sjezd Strany zelených"Předsednictvo včera rezignovalo, proto by nikdo z jeho členů neměl sedět na pódiu, ale měl by jít mezi řadové delegáty," prohlásil Štěpánek. Dočkal se velkého potlesku mnoha delegátů.

Kuchtová i Stehlíková si nato sbalily věci a evidentně roztrpčené pódium opustily.

Debata o euroústavě se nestihla
Pohled na nedělní program už ráno ukazoval, že ze všeho nejvíc půjde o předlouhý volební maraton.

Až na konci vhazování a zaškrtávání volebních lístků měli mít zelení bod, který by mohl zatřást i se samotnou vládou. 

Některým se totiž nelíbí, jak dominantní síla ve vládě - ODS - brojí proti evropské integraci. K debatě o euroústavě ale už z časových důvodů na sjezdu nedošlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video