Bombový útok na Bénazír Bhuttovou

Bombový útok na Bénazír Bhuttovou - Lidé odnášejí oběti pumového útoku v Rávalpindí | foto: Reuters

K atentátu na Bhuttovou se přihlásila Al-Kajda

  • 106
K vražednému atentátu na pákistánskou expremiérku Bénazír Bhuttovou se přihlásila Al-Kajda. Uvedla to televize CNN s odvoláním na americké vládní zdroje. Teroristé údajně chystali útok už od října. Bhuttová zemřela včera v Rávalpindí poté, co ji atentátník střelil do hrudi a krku.

"Společně s FBI jsme obdrželi prohlášení Al-Kajdy, že je odpovědná za útok na někdejší pákistánskou premiérku Bénazír Bhuttovou," řekl CNN zdroj z amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

"Je to naše první velké vítězství nad těmi, kteří se spojili s bezvěrci v boji proti Al-Kajdě," řekl telefonicky zpravodajskému serveru Asia Times údajný mluvčí teroristů Mustafa Abú al-Jazíd.

Útok se údajně připravoval od října
Pákistánské ministerstvo vnitra informaci dosud nepotvrdilo. O spojení mezi teroristickou sítí a vraždou Bhuttové prý nemá informace.

Italská agentura ADNkronos International (AKI) uvedla, že Ajmán Zavahrí, druhý muž Al-Kajdy, začal atentát plánovat v říjnu. Tehdy čelila Bhuttová prvnímu útoku. V den, kdy se po osmi letech exilu vrátila do vlasti, otřásly centrem Karáčí dvě exploze. V početném davu, který Bhuttovou vítal, zahynulo přes 130 lidí. - více zde

Osudným se tedy Bhuttové stal až druhý atentát. Čtyřiapadesátiletá politička zemřela poté, co ji neznámý útočník na včerejším předvolebním shromáždění v Rávalpindí střelil do krku a do hrudi. Poté odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle. Kromě Bhuttové zabil šestnáct lidí a dalších bezmála šedesát zranil. - více zde

Ostatky Bénazír Bhuttové byly přepraveny do provincie Sindh, odkud pochází její rodina. Tam bude dnes pohřbena vedle svého otce, někdejšího pákistánského premiéra Zulfikara Alího Bhutta.

Odpovědný bude Mušaraf
CNN informovala o dva měsíce starém e-mailu, který Bhuttová poslala americkému spolupracovníkovi a lobbistovi Marku Siegelovi. Píše v něm, že pokud zemře, část viny ponese prezident Mušaraf.

Podle Bhuttové nesplnil základní bezpečnostní opatření, když jí po útoku v Karáčí odmítl poskytnout policejní ochranku, protibombové vybavení a bezpečná vozidla. Pákistánský velvyslanec v USA Mahmúd Alí Durání řekl, že vláda bezpečnost zajistila a za útok mohou pouze teroristé.

Bhuttová nevinila vládu jen z liknavosti. Obávala se, že některé vládní složky a bezpečnostní služby usilují o její život. První atentát označila za podezřelý a kritizovala vládu, že ho dostatečně nevyšetřuje.

Washington Post tvrdí, že americké zpravodajské služby už začaly sestavovat žebříček možných pachatelů včerejšího atentátu. I zde figurují vedle Al-Kajdy vládní složky.

Většina úředníků prý ale pochybuje, že by rozkaz k vraždě vydal přímo Mušaraf. Ačkoli byl politickým rivalem Bhuttové a osobně k ní měl chladný vztah, věděl, že ji potřebuje. Její vítězství ve volbách by poskytlo režimu demokratickou fasádu a Mušarafovi umožnilo zůstat ve funkci.

List tvrdí, že možná podstatnější než skutečné jméno viníka jsou nálady pákistánské veřejnosti. "Mnoho lidí si myslí, že ji zabila pákistánská armáda," tvrdí Barnett R. Rubin z univerzity v New Yorku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video