Justici povede bývalý předseda soudu

Prezident Václav Havel jmenoval do funkce ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše. Ten nahradil na tomto postu Pavla Rychetského, který ministerstvo vedl od října. "Ujímám se úřadu ministra spravedlnosti po krátké době, kdy ho vedl místopředseda Rychetský. Jeho práce si vážím a jsme například v připravované reformě soudnictví naladěni na stejnou koncepční vlnu," řekl Bureš po svém jmenování novinářům.

Rozhovor s Jaroslavem Burešem si můžete přečíst ZDE.
Šestačtyřicetiletý Bureš přichází na ministerstvo z pražského Vrchního soudu, kde ho zatím zastupuje Vladimír Stibořík. Nového předsedu Vrchního soudu jmenuje právě Bureš.

"Všichni cítíme, že soudnictví pracuje z mnoha různých důvodů pomalu," poznamenal Havel. Prezident popřál nově jmenovanému ministrovi, aby se mu ve funkci dařilo a poděkoval vicepremiérovi Rychetskému za to, že resort spravedlnosti dočasně řídil.

Burešův předchůdce Otakar Motejl na ministerskou funkci rezignoval loni v září, když ve sněmovně neuspěl s návrhem soudní reformy. Od té doby vedl resort vicepremiér pro legislativu Pavel Rychetský.

Jaroslav Bureš pokládá za klíčový bod reformy soudnictví péči o odbornou zdatnost soudců a státních zástupců.

Hodlá proto zřídit justiční akademii, která se bude starat o celoživotní program vzdělávání pracovníků justice.

Bureš: Budu klást důraz na výkon soudnictví
Reforma soudnictví, kterou se pokoušel prosadit ministr spravedlnosti Otakar Motejl, se podle Bureše týkala především organizace justice jako instituce.

"Já kladu důraz na vlastní výkon soudnictví, na způsob řízení a kontrolování výkonu soudnictví a principem těchto změn je péče o odbornost soudců," vysvětlil.

Starost o profesionální návyky sboru soudců a státních zástupců byla v minulosti výrazně zanedbána a nyní se to promítá do nejednotných přístupů soudů a stáních zástupců, uvedl Bureš.

"Já si myslím, že základem očekávání společnosti ve vztahu k fungování justice jsou jednotné přístupy a jednotný výkon práva a spravedlnosti," zdůraznil.

U příležitosti jeho nástupu do funkce se na ministerstvu spravedlnosti uskuteční tisková konference, na níž hodlá Rychetský mimo jiné zveřejnit své rozhodnutí v kauze Jiřího Kajínka. (Více ZDE).

Jaroslav Bureš

 září 1980 - byl jmenován soudcem,
 1980-1986 - předseda senátu na Obvodním soudu pro Prahu 2
 1986-1991 - soudce Městského soudu v Praze
 1991-1992 - soudce Nejvyššího soudu ČR
1993-1994 - předseda senátu Vrchního soudu v Praze
 1995-1999 - předseda občanskoprávního kolegia Nejvyššího soudu v Brně 
    1.1.2000- 31.10.2000 - předseda Vrchního soudu v Praze - v souvislosti s jeho připravovaným jmenováním do čela ministerstva spravedlnosti v říjnu na funkci soudce rezignoval

Rodina:
ženatý, jeho manželka je ředitelkou právního odboru Živnostenské
banky, má dva syny

Prezident Václav Havel jmenoval na Pražském hradě novým ministrem spravedlnosti Jaroslava Bureše, který ve funkci vystřídal vicepremiéra Pavla Rychetského (vlevo), 2. února 2001).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video