Na plzeňských právech získalo rychlý titul i několik žalobců a advokátů, ukázalo vyšetřování. Ilustrační foto

Na plzeňských právech získalo rychlý titul i několik žalobců a advokátů, ukázalo vyšetřování. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Justice může mít problémy. V Plzni zkoumají i tituly soudců a advokátů

  • 216
Soudci, žalobci a obhájci. Studium důležitých lidí české justice na plzeňských právech nyní prověřuje univerzitní komise. Pětiletý magisterský obor absolvovali za méně než čtyři roky a navíc škola nemá záznamy o žádném jejich předchozím studiu. MF DNES se podařilo získat jména takových studentů včetně délky jejich studia.

Je mezi nimi například lounský státní zástupce Radim Dragoun, který absolvoval plzeňská práva za tři roky. Nebo advokát Stanislav Červenec, který vystudoval fakultu za rok. Všichni prověřovaní shodně tvrdí, že jejich studium bylo v pořádku.

"Školu nelze podle mého úsudku řádně vystudovat rychleji než za čtyři roky. Kdyby byl člověk génius, možná by to zvládl za tři a půl. Platí to pro ty, kteří předtím jinde nestudovali," říká děkan Jiří Pospíšil.

Krátké studium nemusí znamenat, že zmínění členové justice jsou podvodní studenti a přijdou o své tituly. Univerzita může mít například nepořádek v "papírech", nebo mohli řadu zkoušek složit na jiné škole. Nepříjemnosti tedy mohou mít i poctiví studenti.

Podle předsedkyně ministerské akreditační komise Vladimíry Dvořákové je však potřeba sporné případy prověřit. "Je nutné podrobněji prozkoumat studenty, kteří absolvovali fakultu za méně než čtyři roky a zároveň nejsou záznamy, že by předtím studovali jinou právnickou školu," říká.

Justice se může dostat do problémů

Už teď je však jisté, že na fakultě docházelo k neuvěřitelným situacím. Dobře to ilustruje případ dvou plzeňských pedagogů – předsedy akademického senátu Daniela Teleckého a Jana Suchého. Ti "seděli" od srpna 1995 do června 1997 ve vazební věznici kvůli podezření z krácení daně. K soudu se případ nikdy nedostal; okolnosti, za kterých bylo zastaveno jejich stíhání, nyní prověřuje policejní inspekce.

Shodou "náhod" stejní dva detektivové, kteří se na případu Teleckého se Suchým podíleli, poté vystudovali plzeňská práva. Oponenty jejich prací jim dělali právě Telecký se Suchým, kteří zasedali i v komisích. Jinými slovy – detektivy zkoušeli ti lidé, které předtím vyšetřovali. Společnost jim dělal hlavní aktér aféry, někdejší proděkan Milan Kindl. Oba vyšetřovatelé studovali pětiletý obor pouhé tři roky a dnes jsou z nich doktoři práv.

"Nebudu se k ničemu vyjadřovat, v mém studiu je vše v pořádku," prohlásil jeden z policistů Jan Dragomir.

Pokud rektorova vyšetřovací komise zjistí takové pochybení, že se rozhodne odebrat tituly, justice se může dostat do velkých problémů. Vzhledem k tomu, že mezi spornými případy jsou státní zástupci, advokáti či soudci, znamenalo by to zpochybnění desítek soudních rozhodnutí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video