Juraj Chmiel u Obvodniho soudu pro Prahu 1

Juraj Chmiel u Obvodniho soudu pro Prahu 1 | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Smlouvy připravili v Praze, bránil se u soudu exministr Chmiel

  • 1
Věcně, s odkazy na konkrétní dokumenty ve spise, vyvracel bývalý ministr a velvyslanec Juraj Chmiel u soudu obvinění ze zneužití pravomocí. Uvedl, že podepsal smlouvy, kvůli kterým je obžalován. Ty však podle něj připravilo ministerstvo zahraničních věcí a přikázalo mu, aby je svým podpisem stvrdil.

Státní zástupce tvrdí, že Juraj Chmiel jako velvyslanec v Austrálii zneužil schválený projekt ministerstva zahraničí. Rozdělil ho na pět dílčích částí tak, aby nemusel vybírat ze tří a více firem. Vypracované studie pak nesouvisejí se schváleným projektem. Ministerstvu zahraničí podle žalobce vznikla víc než milionová škoda.

Chmiela proto viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Exministrovi tak hrozí až deset let vězení.

Juraj Chmiel žalobu odmítl. Vysvětlil, že po svém předchůdci zdědil čtyři projekty v hodnotě 500 tisíc korun. Protože je považoval za dobré, požádal o jejich přijetí ministerstvo zahraničních věcí.  Ministerstvo mu vyhovělo, ale připojilo k původním i další návrhy.

Vznikl "megaprojekt" na propagaci České republiky, českých firem v Austrálii, na Novém Zélandu a na některých ostrovech Tichomoří. Cíle však byly v pořádku a velvyslanec souhlasil.

"Svou" část projektu  Chmiel splnil a není kvůli ní obžalován. Problémem je druhá část, kterou podle Chmiela připravovalo ministerstvo zahraničí, včetně výběru zpracovatelů a sepsání smluv. Ty potom byly zaslány velvyslanci k podpisu.

Chmiel: Neměl jsem tehdy důvod pochybovat

Chmiel smlouvy pročetl, požádal o názor i obchodního radu na konzulátu v Sydney, a společné připomínky pak zaslal na ministerstvo. To některé zapracovalo, ale na většinu otázek odpovědělo, že je vše v pořádku a  velvyslanec má smlouvu podepsat.

"Musím fungovat, nemám čas opakovaně ověřovat, jestli je vše v pořádku," vysvětloval Chmiel. Navíc své připomínky a dotazy zasílal i na jiné odbory ministerstva, než jen na ten, který smlouvy vypracoval. Nikdo se s pochybnostmi neozval. Nakonec proto stvrdil smlouvy podpisem.

Výsledky projektů vyhodnotil v závěrečné zprávě. Podle něj měly smysl. Zpráva se však netýkala finančních otázek, protože k nim Chmiel neměl žádné podklady, ač o ně žádal. Navíc už před jeho závěrečnou zprávou byl vydán na ministerstvu příkaz k uhrazení smluv.

Chmiel po celou dobu výpovědi odkazoval na konkrétní korespondenci a další údaje obsažené ve spisu. Opíral se také o zprávu generální inspekce ministerstva, která případ prošetřovala. Našla sice pochybení, ale nikoli velvyslanectví. Podle ní chyboval odbor, který měl přípravu smluv a jejich proplácení na starost.

Obhájce bývalého ministra Fischerovy vlády upozornil, že všechny důkazy, které jeho klient citoval, jsou od počátku součástí spisu. Zřetelně tak naznačil, že se podle něj případ vůbec neměl dostat k soudu.

Líčení bylo nakonec odročeno na duben, kdy soud vyslechne svědky. Chmielův advokát požádal soud o rychlé projednání. Exministr je kvůli obvinění už delší čas na neplacené dovolené. Chmiel pak mimo jiné uvedl, že má 82letého otce, který jeho kauzu těžce nese.


Video