Marian Jurečka | foto: ČTK

Jurečka: Nebudu ministrem ve vládě, která spustí další vlny EET

  • 812
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že nebude ve vládě, která by spustila 3. a 4. vlnu zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Uvedl to v Otázkách Václava Moravce, poté co řekl, že lidovci s dalšími vlnami EET nesouhlasí.

,„My třetí a čtvrtou vlnu odmítáme a budeme po volbách prosazovat, aby nenastala. Proto jsme prosadili to rozložení v čase, aby ta třetí a čtvrtá vlna byla po parlamentních volbách ,“ řekl ministr a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v České televizi. Podle něj byla navíc porušena koaliční smlouva, podle které měl náklady na zavedení EET hradit stát.

Jak jdou vlny EET

1. 9. 2016 - finanční úřady začaly vydávat přihlašovací údaje do systému EET

1. 12. 2016 - evidovat začala ubytovací a stravovací zařízení

1. 3. 2017 - maloobchod a velkoobchod

1. 3. 2018 – všichni ostatní kromě řemeslníků a výrobců

1. 6. 2018 – řemeslníci (spadají sem např. kadeřnice) a výrobci (vč. farmářských trhů)

Na dotaz, zda by Jurečka byl ministrem ve vládě, která by třetí a čtvrtou vlnu spustila, jednoznačně odpověděl: „Troufnu si říci, že nebyl.“

U osob, kterých se má EET týkat až v nadcházejících vlnách, je dle ministra evidence zbytečná. Většina řemeslníků totiž podle něj stejně své služby fakturuje a tudíž není třeba příjmy znovu hlásit.

Třetí vlna pro zavedení EET má být spuštěna 1. března 2018 a týká se například svobodných povolání, dopravy či zemědělství. Termín zavedení čtvrté vlny je 1. června 2018 a EET od té doby mají začít používat řemeslníci a výrobci.

Jurečkův oponent v diskuzi Miroslav Kalousek (TOP09) označil postoj lidovců za ukázkový příklad jejich vládnutí. „KDU-ČSL prohlasovala zákon o EET bez výjimek, i třetí a čtvrtou vlnu. Teď to chtějí zachraňovat. Kdyby hlasovali proti, tak tady dnes EET vůbec neřešíme,“ uvedl.

Dotace pro venkovské prodejny

Prodejny nám neničí EET, ale vylidňování obcí, říká šéf družstev COOP

Jurečka před tím uvedl, že by chtěl prosadit dotace, které by zmírnily dopad EET na venkovské prodejny. Jeho představa je, že by se na nich ze třetiny podílel stát, ze třetiny kraj a ze třetiny obec. Prodejny jsou podle něj službou, například pro seniory či matky s dětmi, které nemohou jezdit nakupovat do velkých měst. Na dotaz, jaká budou kritéria pro přiznání dotace, uvedl, že se teprve hledají.

„Nejprve zdecimuje obchodníky a pak se rozhodne, že bude některé dotovat,“ reagoval Kalousek. Podle něj zavedení dotací rozhodně není narovnáním podnikatelského prostředí, o kterém vláda v souvislosti s EET mluví. „Je to návrat k socialismu,“ řekl.

Obchůdek na kolech dojezdil. Kvůli politikům:

Shoda ohledně sporných dluhopisů

Kalousek se s Jurečkou v pořadu shodl na tom, že by Finanční správa měla prověřit okolnosti vydání korunových dluhopisů firem v období kolem roku 2012. Pokud se tak neděje, je to podle Jurečky ze strany ředitele úřadu jasné porušení povinností a nemá na svém místě co dělat.

„Musí předložit, že ve věci koná, jestli nekoná, tak pro mne je to flagrantní porušení povinnosti ředitele Finanční správy,“ uvedl.

Nic proti zákonům, hájil Babiš dluhopisy. Sobotkovi na oplátku vytkl OKD

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v roce 2012 ministrem financí, řekl, že Finanční správa má právní nástroje na to, aby otazníky kolem korunových dluhopisů vyjasnila. Případu se ale podle Kalouska nevěnuje, protože úřad spadá pod resort, který Babiš řídí. A mezi firmami, které kolem roku 2012 vydávaly korunové dluhopisy, je právě i společnost Agrofert, kterou do nedávna ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš vlastnil.

V roce 2013 Babiš dluhopisy své tehdejší společnosti koupil za 1,482 miliardy korun. Korunové dluhopisy, ze kterých se neplatila kvůli znění zákona daň, vydávaly i jiné společnosti. Tento postup, který v té době umožňoval zákon, by mohl být podle kritiků posouzen jako daňový únik.

Kalousek se také ohradil proti tomu, že jako ministr financí umožnil firmám vydávat tento typ dluhopisů a zneužívat je pro optimalizaci. Umožnila to podle něj Česká národní banka (ČNB). „To, že si začaly firmy v roce 2012 vydávat dluhopisy, nebylo proto, že ministerstvo financí vydalo dluhopisy pro domácnosti v roce 2011, ale proto, že na začátku roku 2012 ČNB výrazným způsobem uvolnila vydávání dluhopisů pro financování firem,“ popsal Kalousek.

Jurečka ale uvedl, že Kalousek byl tehdy ministrem financí. Říkat nyní, že za to nemůže, to není zodpovědné, soudí Jurečka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video