Ministři končící Fischerovy vlády se sešli na jednom z posledních zasedání, většina z nich teď řeší svou budoucnost. Dana Jurásková měla šanci ve vládě zůstat, ale říká, že nabídka nepřišla a vrací se do pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Ministři končící Fischerovy vlády se sešli na jednom z posledních zasedání, většina z nich teď řeší svou budoucnost. Dana Jurásková měla šanci ve vládě zůstat, ale říká, že nabídka nepřišla a vrací se do pražské Všeobecné fakultní nemocnice. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Jurásková: Vracím se do nemocnice. Nabídka, ať zůstanu ve vládě, nepřišla

  • 34
Dana Jurásková měla z ministrů končící Fischerovy vlády největší šanci, že by mohla být i ve vládě nové. Vstoupila do ODS a mluvilo se o ní jako o možné ministryni zdravotnictví i v novém kabinetu. "Nabídku pokračovat jsem nedostala, vracím se do pozice ředitelky Všeobecné fakultní nemocnice," řekla iDNES.cz Jurásková.

V den, kdy prezident Václav Klaus jmenoval šéfa ODS Petra Nečase novým předsedou vlády, sešli se ministři končícího kabinetu na jednom z posledních (možná úplně posledním zasedání). A většina už má jasno o své další budoucnosti.

V politice určitě zůstává končící ministr vnitra Martin Pecina. Byl zvolen za ČSSD do Sněmovny a strana ho přemlouvá, aby kandidoval na podzim do Senátu. Pecina tomu ale není nakloněn.

Nabídku jít do podzimních senátních voleb za sociální demokracii má i končící ministr zahraničí Jan Kohout. Ten to považuje za otevřené. "Zatím bych to nekomentoval," říká zatím jen ministr. (Do Senátu chce ČSSD dostat ministry Kohouta a Pecinu i tři hejtmany)

Vzhledem k tomu, že ČSSD dopadla ve volbách ve Sněmovně hůře, než se čekalo, padle zřejmě možnost, že by se stal novým velvyslancem v USA, na což má podle kuloárních informací zálusk končící ministr obrany Martin Barták. V diplomacii bude dál působit ministr pro evropské záležitosti Juraj Chmiel, který byl velvyslancem v Austrálii.

"Dám si nějakou dobu větší volno a pak budu fungovat jako poradce v soukromém sektoru," potvrdil dnes ministr financí Eduard Janota, že se jeho plány nezměnily a že ho politici nezlanařili, aby dál pracoval pro stát.

Končící premiér Jan Fischer už dříve oznámil, že od 1. září nastoupí do funkce vicepremiéra Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně. Finančně si tak zhruba čtyřnásobně polepší oproti současnému stavu, protože bude brát v přepočtu okolo 600 tisíc korun hrubého měsíčně. (Fischer bude po konci vlády pracovat pro rozvojovou banku)

Ministři úřednické vlády se zřejmě vrátí na původní místa

Šanci zůstat na veřejně dobře viditelné pozici měla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ale kandidaturu na novou ombudsmanku přes Senát neprošla, a tak se vrátí do Justiční akademie, která školí soudce a státní zástupce.

"Počítám s tím, že se vrátím do pozice ředitelky Národního vzdělávacího fondu," řekla dnes ministryně školství Miroslava Kopicová. Zda bude radit novému premiérovi Petru Nečasovi, tak jako dříve Mirku Topolánkovi, je podle ní předčasná otázka. "Mám s ním domluvenou schůzku na tento týden, uvidím, jak to dopadne," řekla Kopicová.

Do původních pozic by se mohli vrátit i další ministři - Vladimír Tošovský (ministr průmyslu) do společnosti ČEPS, která provozuje energetickou přenosovou soustavu, Gustáv Slamečka (ministr dopravy) do Státního fondu dopravní infrastruktury, Jakub Šebesta (ministr zemědělství) do Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Rostislav Vondruška (ministr pro místní rozvoj) do agentury Czechtourism.

Do této skupiny lze zařadit i ministryni životního prostředí Rut Bízkovou, která dočasně povýšila z pozice náměstkyně. I ona by se do této pozice mohla vrátit, záležet bude na tom, kdo se stane novým ministrem. To může ovlivnit i budoucnost některých jejích kolegů, kteří by se rádi vrátili na své původní pozice. Jasno o svém dalším působení zatím nemá ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

Ministr kultury Václav Riedlbauch, který dříve vedl Českou filharmonii, se chce věnovat výuce na HAMU a šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký na vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video