U zlaté pagody se poprvé od vypuknutí protestů objevili vojáci | foto: Reuters

Junta nasadila proti mnichům těžkou techniku

  • 13
Šafránová revoluce v Barmě nabírá na síle. Místní generálové proto vyhrožují nasazením vojenské techniky proti demonstrujícím. Před pagodu Švedagon zaparkovali několik vojenských nákladních vozů. Největší protesty za posledních dvacet let v Barmě trvají už od minulého týdne.

Původně to byla nespokojenost se značným zdražením pohonných hmot. Po týdnu demonstrací ale už nikdo nepochybuje, že tisíce lidí pochodují městy Barmy (oficiálně Myanmaru) na protest proti diktatuře vojenské junty. Hlavním heslem, které lidé provolávají, je "demokracie, demokracie".

Stejně jako v minulých osmi dnech, tisíce buddhistických mnichů s obyvateli opět vyrazili v Rangúnu ke zlaté pagodě Šwedagon, která patří k nejposvátnějším v zemi. Místo se tak stalo pomyslným centrem nynější kampaně proti pětačtyřicetileté diktatuře.

Do centra Yangonu se rozmístily ozbrojené policejní jednotky. Před závěrem demonstrace se tam přesunulo osm těžkých vozů, potvrdil médiím svědek dění. Celý protest přitom probíhal bez incidentů.

Městem už od rána projížděla auta s reproduktory, ze kterých byli obyvatelé varováni, aby se zdrželi všech akcí, jinak vláda zasáhne. Tyto okamžiky tak připomněly poslední krutě potlačenou vzpouru proti juntě v roce 1988, která si vyžádala odhadem až tři tisíce lidských životů.

Su Ťij je zřejmě ve vězení
Agentura Reuters uvedla, že podle dobře informovaného zdroje se opatření týkají dokonce i aktivistky a držitelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Režim ji už léta drží v domácím vězení a teď se údajně dostala do nechvalně známého vězení Insein.

Ještě v sobotu se přitom po dlouhé době objevila na veřejnosti - bylo to právě při jedné z velkých demonstrací, kdy mniši procházeli kolem jejího domu. Tehdy z něj vystoupila a v tichosti a se slzami v očích je zdravila. - více zde

Spekulace o jejím uvržení do žaláře jen podporují fakt, že velení barmské junty začíná značně nervóznět. Su Ťij je v Myanmaru ikonou boje za svobodu a spravedlnost.

Situaci sleduje řada nezávislých organizací. "Režim má dlouhou historii násilných reakcí na pokojné demonstrace," říká Gareth Evans, šéf jednoho z mezinárodních think-tanků, který se monitorováním podobných krizí zabývá. - více zde

Na pokojných protestech se v posledních dnech sešlo až sto tisíc lidí, převážně mnichů, kteří jsou hlavními organizátory odporu vůči vojenské vládě. Přízvisko šafránová získala revoluce podle jejich barvy šatů.

Česko je na straně demonstrujících
Dění v Barmě komentovalo také Česko. "Česká republika důrazně varuje barmskou vládu před použitím síly proti pokojným demonstracím," sdělilo ministerstvo zahraničí.

Úřad dále vyzývá, aby místní junta bezodkladně propustila aktivisty i všechny politické vězně, včetně Su Ťij.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video