Tomáš Julínek (vpravo) se svým mluvčím Tomášem Cikrtem. Návrhy někdejšího ministra by v nové vládě mohly projít

Tomáš Julínek (vpravo) se svým mluvčím Tomášem Cikrtem. Návrhy někdejšího ministra by v nové vládě mohly projít | foto: Radek Miča, MAFRA

Julínkovy zákony jsou zpět. Vyvolávaly odpor, novou vládou mohou projít

  • 102
Reformní zákony exministra zdravotnictví Tomáše Julínka, které dlouho ležely u ledu a kvůli nimž Julínek čelil zuřivému odporu koaličních partnerů, se znovu vracejí na scénu. Minimálně pět z nich opět ožije. Do konce června příštího roku je ministerstvo zdravotnictví musí předložit vládě ke schválení.

Takovou dohodu alespoň podle informací MF DNES uzavřelo ministerstvo tento týden. "Vše by mělo proběhnout tak, aby zákony mohly začít platit od 1. ledna roku 2012," říká náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.

Mezi zákony, které ožijí, patří zákon o záchranných službách, o zdravotních službách a specifických zdravotních službách, který například řeší, kdy je možné jít na potrat nebo jaká jsou pravidla pro výzkum kmenových buněk. A dojde i na zákon o zdravotním pojištění plus zákon o zdravotních pojišťovnách a dohledu nad nimi.

Pro pacienty to mimo jiné znamená, že se například upraví a sjednotí pravidla pro takzvaný informovaný souhlas. Ten podepisuje každý v nemocnici před operací či jiným zákrokem. Jenomže řada nemocnic vyžadovala podepsat třeba celý balíček zákroků, které pacientovi provedou.

U žen před porodem to například znamenalo, že je lékaři nutili souhlasit s tím, že jim nastřihnou hráz, udělají klystýr a přijde se na ně, až budou rodit, podívat armáda mediků. Kdo souhlas nepodepsal, toho nemocnice odmítla přijmout a řekla: Běžte jinam. Takový postup je protiprávní a nově nebude možný. Pacient má totiž právo sám se rozhodnout o každém kroku zvlášť, zda souhlasí.

"Je dobře, že zákon bude definovat, jak má vypadat informovaný souhlas a co přesně musí obsahovat, protože zatím si to každé zdravotnické zařízení řešilo po svém a byl v tom chaos," říká Marek Minárik z firmy Genomac, která provádí testy DNA.

"Pro nás je důležité, že už nebude možné, aby laboratoře zacházející s genetickým materiálem ukládaly vzorky klientů na dobu neurčitou, v informovaném souhlasu bude přesně stanoveno, jak dlouho si vzorky ponechají," popisuje.

Nově bude možné, aby si člověk předem stanovil, zda si přeje být oživován, či ne. V zahraničí tyto dokumenty fungují běžně a říká se jim "living will", tedy vyjádření vůle, za jakých okolností chci žít a kdy už mě lékaři nemají oživovat.

Všechny zákony jsou sice hotové, ale musí znovu projít připomínkovým řízením vzhledem k tomu, že je nová vláda.

"Zádrhele? Těžko říct, pokud se uplatní koaliční dohoda, tak by k žádným bojkotům zákonů a zádrhelům při jejich schválení dojít nemělo," míní Plíšek.

Bouřlivější debata se však dá čekat u zákona o zdravotních pojišťovnách, který určí jejich práva a povinnosti, jejich právní formu a nově i to, kdo je bude hlídat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue