Tomáš Julínek.

Tomáš Julínek. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Julínek už zná devět důvodů, proč pohořel s reformou zdravotnictví

  • 770
Tým Tomáše Julínka už ví, proč bývalý ministr neuspěl se svým plánem na reformu českého zdravotnictví. Důvodů je celkem devět a Julínkovi lidé je dělí na vnitřní a vnější. Zmiňují například dobrou ekonomickou situaci v zemi nebo špatnou obranu proti útokům opozice. "Reforma potřebovala dvě volební období," dodal Julínek.

Prvním z vnějších důvodů je podle týmu příliš dobrá ekonomická situace České republiky v době prosazování reformy. "Kdybychom své návody zveřejnili v roce 2009 - v době ekonomické recese, jistě by našly více pozorných posluchačů," míní architekt reformy a bývalý náměstek ministra Julínka Pavel Hroboň.

Druhým faktorem, který znemožnil úspěch reformy, je prý politická situace. "Stálý boj vládní koalice o přežití a nejistota týkající se výsledků téměř jakéhokoliv hlasování vedly k tomu, že názory jednotlivých poslanců rozhodovaly o osudu reformy. V podstatě neexistovala taková situace, kdy by vládní většina prosadila svůj program," dodal Hroboň.

"Z poplatků se stalo politikum"

Úspěch reformy zmařila prý také nemožnost spolupráce s opozicí. "Na budoucí podobě zdravotnictví by se měly shodnout prakticky všechny politické strany, jenže v případě České republiky nastal problém, že se z poplatků stalo politikum a na ostatní věci neexistoval jednotný slovník," vzkázal bývalý poradce ministra Tomáš Macháček.

Tým také přiznal vlastní chyby a zveřejnil vnitřní faktory neúspěchu reformy. Mezi ty řadí například přílišný rozsah a hloubku reformy. "Zjistili jsme, že nelze prosadit tak velkou a komplexní reformu zdravotnictví během jednoho volebního období. V Holandsku diskutovali dvacet let, než reformu zavedli, v USA se o ní diskutuje už od prezidenta Clintona," uvedla bývalá poradkyně ministra Henrieta Maďarová.

Tým se prý také snažil optimálně postupovat za každou cenu. Tím chtěli Julínkovi lidé říci, že někdy až příliš trvali na detailech a komplexnostech zákona, které byly z pohledu reformy důležité. Ale při nestabilní situaci v poslanecké sněmovně nebyl prostor na to je tak rychle projednat.

"Poplatky nás překvapily"

Ilustrační fotoDalší chybou je podcenění odporu vůči tržním řešením. "Například akciová společnost, ať už pro zdravotní pojišťovny nebo pro jiná zdravotnická zařízení, je ve skutečnosti nejlépe zabezpečenou právní formou proti podvodům. Ale lidé u nás ji vnímají jako podezřelou. Spojují si ji s některými problémy při privatizaci v devadesátých letech," doplnila Maďarová.

Kromě toho si reformní tým ministra Julínka sype popel na hlavu za to, že dost nepropagoval reformu. A to i přesto, že ministr Julínek zveřejnil své záměry kam se chce ubírat už dva roky předtím, než do funkce nastoupil, tedy ještě když byl stínovým ministrem, což je na české poměry nezvyklé.

Hroboň s Macháčkem také přiznávají, že se dobře nebránili vůči některým útokům opozice. Na poplatcích by však neměnili nic. "Jediné, co nás překvapilo, je neoblíbenost poplatků v lékárnách," přiznal Hroboň. "To kdybychom věděli předem, tak bychom možná postupovali jinak. Ale my jsme čekali, že bude větší odpor vůči poplatkům u lékaře. Na ty si však lidé překvapivě brzy zvykli. V každém případě bychom je dnes nerušili, protože se osvědčily a fungují," míní Hroboň.

Nabídnou spolupráci politikům

Reforma zdravotnictví podle jejích tvůrců v žádném případě nekončí. Celý bývalý Julínkův tým, který dnes zastřešuje sdružení Reforma zdravotnictví - forum.cz, tvrdí, že v práci na reformě bude pokračovat.

"Jsme připravení nabídnout naše závěry všem politickým stranám, které o to budou mít zájem," vzkázal Macháček.

Už na přelomu září a října chce sdružení zveřejnit zhodnocení dopadů zdravotnických programů jednotlivých politických stran. "Obzvláště na program ODS se těšíme, přizveme samozřejmě i zástupce jednotlivých politických stran, aby se k tomu mohli vyjádřit," slíbil Macháček.

Stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) ale nabídka Julínkova týmu vůbec neoslovila. Podle něj je totiž zcela nepoužitelná. "Julínkova reforma je dobrá akorát tak do sběrny papíru, na nic jiného se nehodí," vzkázal zcela vážně Rath.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video