Tomáš Julínek skončil ve funkci ministra zdravotnictví 23. ledna. Ilustrační foto

Tomáš Julínek skončil ve funkci ministra zdravotnictví 23. ledna. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MAFRA

Julínek: Ministrem zdravotnictví by neměl být doktor z terénu

  • 129
Tomáše Julínka nahradila ve funkci ministra zdravotnictví senátorka a architektka Daniela Filipiová. Podle Julínka nevadí, že není lékařkou. "Není dobré, aby ministrem byl doktor z terénu, protože mnohdy jeho rozhodnutí mohou být horší než zdravotnictvím nedotčeného strojaře," řekl v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Vystudovaný lékař Tomáš Julínek řekl, že on má také manažerské a ekonomické vzdělání. Reformu připravoval s odborným týmem pět let.

"Malých reforem, které ostatní resorty vydávají za velké, jsme udělali velké množství. Naše práce byla jen trochu zastíněna velkým cílem," zrekapituloval Julínek své působení na ministerstvu. Reforma je připravená kompletně v paragrafovém znění zákonů, uvedl také že "do puntíku splnil programové prohlášení vlády". 

odpovědi čtěte zde

Odvolaný ministr Tomáš Julínek odpovídal čtenářům iDNES.cz

Otázkou pro něj zůstává, jaká bude další zdravotní politika ODS. To byl podle něj i hlavní důvod kritiky změn ve vládě. "Nedoprovázela je odpověď na tuto otázku," uvedl senátor a dodal, že mu vadilo, jak premiér Mirek Topolánek řešil jeho odvolání. "Špatně komunikoval, když mi asi chtěl sdělit, že jsem špatně komunikoval," odpověděl čtenáři na dotaz, jestli považuje Topolánka za "férového chlapa".

Tomáš Julínek chce dál aktivně vystupovat proti odpouštění poplatků v krajských nemocnicích. Jedná se podle něj o porušování zákonů.

Každý ministr se podle něj musí vyrovnat s lobby různých skupin. "Prostě tohle všechno musí každý ministr zvládnou a udržet. Hlavní obranou je jasný plán v resortu, pokud ho nebudete mít a budete bez názoru a návrhů řešení, budete zmítán lobby, jak tomu bylo u těch posledních ministrů," odpověděl jednomu ze čtenářů Julínek.  

Podle Julínka lidé v loňském roce za důležité léky zaplatili mnohem méně než v roce předchozím, ministerstvu se podařilo zvýšit výdaje na drahé léky. "(To) byl záměr a dluh vážně nemocným pacientům, zvláště onkologickým, s roztroušenou sklerózou, s revmatismem," vyjmenoval skupiny lidí, kterým se nejvíce ulevilo.

Postiženi nejsou podle něj ani důchodci, kteří podle něj vydají na zdraví, tedy nejen na poplatky, čtyři procenta všech svých výdajů.

Julínek varoval v rozhovoru před plošným zrušením poplatků, které by znamenalo úplné zrušení regulací a hlavně dramatické zhoršení finanční situace pro rok 2010.

Terčem kritiky byly poplatky

Tomáš Julínek se stal terčem kritiky opozice poté, co prosadil regulační poplatky ve zdravotnictví. Od loňského ledna lidé platí 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Kromě opozice kritizovali poplatky i někteří koaliční partneři. Proto se od srpna zrušily poplatky pro novorozence. Nejednotnosti koalice využila ve volbách sociální demokracie. Slíbila, že pokud vyhraje krajské volby, odpustí poplatky v krajských nemocnicích. ČSSD drtivě volby vyhrála, z neúspěchu mnozí obviňovali právě Tomáše Julínka.

On si i nadále za zavedením poplatků stojí. Díky nim se podle něj podařilo české zdravotnictví stabilizovat, zamezilo se plýtvání léků a ubylo zbytečných návštěv u lékaře.

Tomáš Julínek se svým týmem připravil také balík reformních zákonů, po složitém vyjednávání by jej měla příští týden na svém zasedání začít projednávat Sněmovna.

Tomáše Julínka vystřídala v pátek senátorka Daniela Filipiová, která si na ministerstvu ponechala reformní tým a slíbila, že v prosazování zdravotnických reforem chce dále pokračovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video