Julian Assange přichází k londýnskému soudu (24. února 2011)

Julian Assange přichází k londýnskému soudu (24. února 2011) | foto: AP

Soud vydal Assange do Švédska, za sexem se spící ženou politiku nevidí

  • 45
Londýnský soud schválil vydání Juliana Assange do Švédska, kde mu hrozí stíhání za sexuální delikty. Zakladatel serveru WikiLeaks se proti rozsudku odvolá, oznámila krátce po verdiktu agentura Reuters s odvoláním na Assangeova obhájce. Dle britského práva na to mají advokáti sedm dní.

Švédští prokurátoři chtějí Juliana Assange vyslechnout kvůli obviněním ze sexuálních deliktů, kterých se tam měl dopustit loni v srpnu. Viní ho z nich dvě dobrovolnice serveru WikiLeaks - jedna tvrdí, že devětatřicetiletý Australan během sexu navzdory jejímu přání odmítl kondom. S druhou ženou měl souložit, zatímco ona spala. A ani v jejím případě prý nepoužil prezervativ.

Policie zatím Assangeho oficiálně neobvinila, po jeho příjezdu do Švédska by ho čekalo nejprve vyšetřování a teprve pak případné stíhání.

PROFIL: Kdo je Julian Assange

Jeho serveru WikiLeaks se bojí vlády celého světa

Julian Assange obvinění obou žen i žádost Stockholmu o vydání celou dobu odmítá a v kauze vidí politický podtext. Tvrdí, že jeho soudní stíhání souvisí s tím, že server WikiLeaks přes odpor Washingtonu a jeho spojenců zveřejňuje důvěrné americké diplomatické depeše.

Příznivci Juliana Assange před londýnským soudem (24. února 2011)

Jeho obhájci se snažili londýnský soud přesvědčit, že Assange ve Švédsku nečeká spravedlivý soud a navíc by mu tam prý hrozilo vydání do Spojených států, kde by mohl čelit věznění, ba i trestu smrti za špionáž. Tamní úřady totiž zkoumají, zda Assangeho pohnat k odpovědnosti kvůli zveřejňování tajných materiálů. Ani USA ale zatím žádné obvinění nevznesly.

Prokurátoři v každém případě trvají na tom, že případ s uveřejňováním tajných informací na WikiLeaks nesouvisí.

Jeho práva to neporuší, rozhodl soudce

Soudce Howard Riddle námitky Assangeho obhájců ve čtvrtek smetl ze stolu a odmítl i to, že by vydání šéfa WikiLeaks porušilo jeho lidská práva.

Možný vývoj:

- Assange má na odvolání 7 dní
- případný odvolací soud musí začít do 40 dní, i když lze tuto lhůtu prodloužit v rámci "zájmů spravedlnosti"
- pokud by odvolání u vyšší soudní instance neprošlo, může se Assange odvolat k Vrchnímu soudu (to ale pouze v případě, že by se zároveň jednalo o zájem veřejnosti). Toto rozhodnutí by bylo konečné
- V okamžiku, kdy soudy potvrdí vydání a nebude už existovat možnost odvolání, Assange bude vydán do 10 dní

Zdroj: Reuters

"Zvážil jsem, zda fyzický a psychický stav obviněného je takový, aby jeho vydání nebylo útiskem či proti zákonu," pronesl na úvod. "Vydání se slučuje s Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod. Musím nařídit vydání pana Assange do Švédska," dodal Riddle.

Soudce dále uvedl, že znásilnění a sexuální obtěžování jsou trestné činy, které vydání opravňují. Řekl, že prostě není důvod si myslit, že evropský zatykač vydaný na Assange ze švédského podnětu je nějak chybný. Britský soud se měl vyjádřit k jeho vydání už 11. února, ale rozhodnutí odložil s tím, že potřebuje více času na posouzení případu.

Bude to jako s Pinochetem?

Už předem bylo víceméně jasné, že tento rozsudek nebude definitivní rozhodnutí o Assangeově osudu, protože obě strany daly už dříve najevo, že se proti případnému nepříznivému verdiktu odvolají.

Agentura Bloomberg už před čtvrtečním verdiktem psala, že právní bitva o Assangeovo vydání do Švédska se potáhne pravděpodobně měsíce. Odvolání proti rozsudku je takřka nevyhnutelné, shodovali se dle ní oslovení advokáti.

"Nečekám, že to bude konec příběhu. Nebyl bych překvapen, kdyby případ došel až k vrchnímu britskému soudu," míní například londýnský právník Michael Caplan, jenž kdysi zastupoval generála Augusta Pinocheta. Právě proces o vydání někdejšího chilského vůdce, který byl zatčen v britské metropoli v roce 1998 na základě mezinárodního zatykače, trval skoro rok a půl.

Klíčové momenty kolem WikiLeaks

Prosinec 2006 - vzniká portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat.

5. dubna 2010 - WikiLeaks zveřejnil videonahrávku z roku 2007, na níž posádka amerického vrtulníku střílí do skupiny údajných iráckých ozbrojenců. Byli v ní i dva pracovníci tiskové agentury Reuters, včetně reportérů zemřelo 12 lidí.

26. července 2010 - Server zveřejnil na 80 tisíc tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009 v Afghánistánu. Dokumenty svědčí například o sílícím a lépe organizovaném povstání Talibanu.

22. srpna 2010 - Assange byl ve Švédsku obviněn dvěma ženami ze znásilnění a sexuálního obtěžování.

23. října 2010 - WikiLeaks zveřejnil 391 831 utajovaných amerických vojenských dokumentů o válce v Iráku, většinou polních hlášení nižších velitelů z let 2004 až 2009, obsahující i informace "o více než 300 případech mučení prováděného spojeneckými silami".

18. listopadu 2010 - Na Assange byl ve Švédsku vydán mezinárodní zatykač kvůli znásilnění, sexuálnímu obtěžování a nátlaku.

28. listopadu 2010 - Pět velkých světových médií přineslo úryvky z více než 250 tisíc důvěrných depeší americké diplomacie.

6. prosince 2010 - WikiLeaks zveřejnil tajný seznam objektů, které Američané z hlediska své bezpečnosti považují za "životně důležité" a jejichž ztráta by mohla mít kritický dopad na zdravotnictví, ekonomiku nebo národní bezpečnost USA.

7. prosince 2010 - Assange na švédskou žádost zatkla v Londýně policie a soud na něj uvalil vazbu.

14. prosince 2010 - Londýnský soud nařídil propustit Assange na kauci 240 tisíc liber (7,1 milionu korun). Švédsko se proti kauci odvolalo, soud ji ale 16. prosince potvrdil. Assange žije prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video