Jugoslávie chce do Partnerství pro mír

Bělehrad - Jugoslávská svazová republika (JSR) se rozhodla zahájit proces přistoupení k programu NATO Partnerství pro mír. Podle agentury AFP to oznámila v Bělehradě jugoslávská vláda. Ministr zahraničí Goran Svilanović zašle v tomto smyslu dopis generálnímu tajemníkovi NATO Georgi Robertsonovi a bude informovat obě komory federálního parlamentu.
"Program NATO je v plném souladu s prioritami zahraniční politiky Jugoslávie a pomůže zemi přiblížit se integračním procesům v Evropě," uvádí se v komuniké vlády, v němž se ale neupřesňuje datum odeslání žádosti o přijetí, ani datum zasedání parlamentu, který musí toto rozhodnutí schválit.

Program Partnerství pro mír vznikl v roce 1994 a je považován za předpokoj vstupu do Severoatlantické aliance. Umožňuje zemím podílet se na mnoha aktivitách NATO bez členství v této organizaci. Jeho cílem je vybudovat stabilitu a pevnější vojenskou spolupráci mezi účastnickými zeměmi.

Vztahy Jugoslávie s NATO byly po vojenské operaci aliančních sil na jejím území v roce 1999 napjaté. Demokratičtí představitelé nové vlády, která přišla k moci po pádu Slobodana Miloševiče na podzim 2000, začali dávat najevo, že jsou připraveni zlepšit vztahy s NATO.

Loni Bělehrad a NATO úzce spolupracovaly při potírání povstání Albánců v jižním Srbsku, kdy hrozilo, že země bude zatažena do nového konfliktu.

Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica nedávno prohlásil, že demokratické přeměny země pod jeho vedením "otevírají dveře pro členství v programu Partnerství pro mír". Mnoho Srbů ale chová k alianci smíšené pocity.

Většina balkánských zemí je již do programu zapojena a severní soused - Maďarsko - je dokonce členem NATO.

Video