Jste střízlivý - šup na záchytku

  • 1
Za pití alkoholu na veřejnosti hrozí v Rusku pokuta padesát rublů. To je asi 70 českých korun. Ačkoli místní lidé popíjejí často a rádi, platí málokdy. Na moskevskou záchytku se totiž může spíše než oni dostat zcela střízlivý cizinec.

Záchytky jsou prý pro strážce zákona lukrativní
V Moskvě byla nedávno zrušena záchytka u Běloruského nádraží. Policisté, pověření vyhledáváním opilých pobudů, totiž hromadně zatýkali a odváděli turisty, kteří na nádraží do centra ruské metropole přijížděli.

Vždy si vytipovali dobře oblečené muže, kteří zrovna měnili valuty. Pak je obvinili,
že páchnou alkoholem, nacpali je do auta a na okrsku sepsali za účasti místní lékařky protokol o středním stupni opilosti.

Při registraci na protialkoholní stanici museli cizinci odevzdat veškeré oblečení, osobní věci i peníze. Kromě stanoveného poplatku si policisté a tamní zaměstnanci část peněz nechali. O zisk, který se prý občas pohyboval kolem tisíce dolarů denně, se pak dělili.

Na praxi policistů upozornili běloruští podnikatelé
Klienti záchytky, většinou šlo o Bělorusy, neměli žádnou šanci dokázat, že v době násilného zadržení nebyli opilí. To změnili až tři běloruští podnikatelé, kteří po svém propuštění - po třech hodinách ponižujících procedur, pracovníky záchytky zažalovali. Moskevská prokuratura, která policisty obvinila ze zneužívání pravomocí veřejného činitele, zahájila trestní stíhání.

Zákon z roku 1985 se zatím nezměnil
Jak tvrdí další postižení, nebyla to jediná protialkoholní stanice, která se specializovala na vydírání. Podle zákona z roku 1985, který v rámci boje s alkoholismem zavedl Michail Gorbačov, může být na na záchytku odveden prakticky kdokoli.

Policisté mají v podstatě neomezenou moc a nemusí nikomu dokazovat, že jednají
správně. Když člověk, který se ocitne na záchytce, nepodepíše prohlášení, že vypil alespoň láhev piva, stráví v zařízení místo povinných tří hodin celý den.

O noci strávené mezi skutečnými alkoholiky vypráví novinář listu Novyje Izvěstija Vladimir Česnokov: "Nic horšího se vám nemůže stát," tvrdí muž, který zde strávil několik hodin.

Na záchytku byl odvezen z tržiště, kde nakupoval potraviny. Zajímal se totiž o to, proč policisté odvážejí několik lidí. "Mířili na nás samopaly, když jsme z auta vystupovali. Nikdo z nás zjevně nebyl opilý a nechápal, proč a kam nás přivezli. Ukázalo se, že pouze plnili plán," napsal ve své reportáži ze záchytky na východě Moskvy.

Pracovníci záchytek mohou sebrat kohokoli
"Dozvěděl jsem se, že pracovníci záchytek mají právo naložit kohokoli. Je zcela na nich, koho označí za opilce," uvedl. Podle Česnokova lékařka na záchytce za přítomnosti policistů prohlásila, že střízlivá je v místnosti jedině ona.

Pak vynesla verdikt o středním stupni opilosti. a to i přesto, že nic neověřovala. Tři hodiny po odchodu ze stanice si nechal Česnokov v nemocnici udělat krevní test. Na jeho základě záchytku zažaloval. Po jisté době mu prokuratura odpověděla, že jeho tvrzení o tom, že byl střízlivý, se nepotvrdilo. Jednáním policistů se zjevně nikdo nezabýval, dodává novinář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video