Tomáš Sokol

Tomáš Sokol | foto: Dan Materna, MAFRA

Jste jako fašisti, napsal před 20 lety prokurátor Sokol komunistům

  • 567
Před dvaceti lety, 17. dubna 1990 dostali čeští komunisté dopis, na jaký nebyli zvyklí. Tehdejší pražský prokurátor, dnes známý advokát Tomáš Sokol jim napsal, že od 1. května bude veškerá jejich činnost v Praze posuzována jako možný trestný čin podpora a propagace fašizmu a podobných hnutí.

"Myslím, že mě to měli nechat dokončit. Minimálně to mohlo být hodně zajímavé," říká dnes, už spíše s úsměvem, Sokol.

TOMÁŠ SOKOL

Vystudoval práva v letech 1975-1979. Pracoval v advokátní poradně. Od ledna do listopadu 1990 byl pražský městský prokurátor. Do července 1992 pak ministr vnitra ČR. V tomto roce si otevřel vlastní praxi. Patří k nejznámějším českým advokátům. Obhajoval například bývalého výkonného místopředsedu ODS Libora Nováka obžalovaného z daňového úniku v souvislosti s nejasnostmi ohledně financování ODS. Dále zastupoval vydavatele knihy Adolfa Hitlera Mein Kampf Michala
Zítka, exsbormistra Bambini di Praga
Bohumila Kulínského, nebo kontroverzního podnikatele Radovana
Krejčíře
. U Nejvyššího správního soudu obhajoval vládní návrh na
rozpuštění pravicové Dělnické strany.

Sokol v tehdejším otevřeném dopise srovnával KSČ a NSDAP. "Na rozdíl od komunistů NSDAP ostentativně prosazovala světovládnou ideologii a teorii o nadřazenosti německé rasy. ... Komunisté se naproti tomu důsledně věnovali vyvražďování vlastního obyvatelstva, přičemž ztráty jdou v obou případech do desítek milionů, takže jsou srovnatelné," psal tehdy právník.

Podle něj pozitiva, která režim podle komunistů přinesl, v porovnání s tím špatným neobstojí, protože za nimi stojí "strašlivé a zcela neadekvátní oběti."

"Trestní právo předpokládá, že všichni víme, že se nemá krást a vraždit. Ale v tomto případě to nebylo tak jisté. V členech KSČ bylo pouze zakořeněno, že fungují v rámci legální struktury. Bylo nutné jim dát najevo, že by to soudem mohlo být vnímáno jinak.O jejich legálnosti a zákonnosti totiž předtím nikdo nediskutoval jen proto, že veškerá opozice byla potlačena", vysvětluje Sokol.

KSČ v roce 1990. Co s ní?

Jeho slova ale přišla ve velmi citlivou dobu. Právě běžela předvolební kampaň před prvními svobodnými volbami a Sokol se nevědomky zapojil do boje uvnitř Občanského fóra.

Liberální křídlo v čele s Václavem Havlem a bývalými komunisty z roku 1968 postupovalo podle hesla "nejsme jako oni" a KSČ bralo jako běžnou politickou stranu.

Manifestace  na Staroměstském náměstí za navrácení majetku KSČ. (5. dubna 1990)

Naproti tomu radikálové, především z místních sdružení OF, se chtěli proti KSČ vymezit mnohem razantněji a začaly se objevovat hlasy volající po zrušení strany. To paradoxně komunisty posílilo, protože se začali označovat za "pronásledované" a snažili se semknout proti nepřátelům.

Reakce KSČ na Sokolův dopis byla velmi ostrá. Její poslanci na protest opustili schůzi Federálního shromáždění a hrozila ústavní krize. Koordinační centrum OF proto označilo dopis za Sokolovu soukromou iniciativu a distancovalo se od ní.

Okamžitě se omluvte!

To bylo ale komunistům málo. Generální prokurátor ČSFR Tibor Böhm musel okamžitě přijet do budovy Federálního shromáždění a v čekárně, kam komunisté odešli, říci, že jde o Sokolovu osobní záležitost. Generální prokurátor ČR Pavel Rychetský zase musel slíbit, že proti Sokolovi zahájí kárné řízení.

"Tehdy jsem od nadřízených obdržel sdělení, že pokud vydám usnesení o zahájení trestního stíhání, bude okamžitě zrušeno. V tu chvíli můj krok ztrácel smysl. Byla by to jen šaškárna," vzpomíná Sokol.

Letná, Praha 1990

Ale lavina, kterou Sokol spustil, už nešla zastavit. Za tehdejšího prokurátora se na sněmu 21. dubna postavila všechna krajská OF a 23. se dokonce na jeho podporu konala v Praze demonstrace.

Vedení OF, které trvalo na svém a mělo v rukou rozhodovací pravomoci, ale už plulo na politické vlně ústupků a vzdalovalo se místním sdružením OF.

"V té době jsem neuvažoval o dalších souvislostech. Než jsem se k tomu kroku rozhodl, tak jsem hodně přemýšlel a studoval různé materiály. Že jsem dopis napsal právě před volbami, byla prostě náhoda," vysvětluje nyní své pohnutky advokát.

Bojím se, že je nejde zakázat ...

A jak vidí komunisty i jejich stranu Sokol dnes? "Samozřejmě se na ni musím dívat prizmatem mých zkušeností, například i ze soudu s Dělnickou stranou a výroku Nejvyššího soudu. Ten jasně formuloval podmínky pro rozpuštění strany. Obávám se, že do tohoto rámce by se aktuální chování KSČ nevešlo. Možná mě to trochu mrzí, ale je to tak," lituje Sokol.

Advokát nezapírá, že se jeho názory na KSČ příliš nezměnily. "Komunisti své faktické cíle tají lépe než Dělnická strana. Oni v zásadě zůstávají na platformě Leninů a Gottwaldů a myšlenkově přežvykují balast o diktatuře proletariátu. Ideologii si ale užívají v soukromí. Nevyvolávají nepokoje a tak jim to společensky prochází," míní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video